Poslanci chtějí po vládě dalších deset miliard na sanaci škod po těžbě

Most - Hospodářský výbor sněmovny žádá vládu o dalších deset miliard na sanaci krajiny po těžbě uhlí. Peníze by měly jít hlavně do Ústeckého a Karlovarského kraje. Vláda Miloše Zemana vyčlenila na sanaci škod v roce 2002 patnáct miliard korun, které měly jít z privatizačních výnosů. Během uplynulých let rozdělila mezirezortní komise na jednotlivé projekty 14,28 miliardy, peníze jsou tak skoro vyčerpány.

„Řada akcí už je ukončených. Obce ale mají připraveny další projekty zaměřené zejména na revitalizaci už sanovaných území, které ale není v současné době už z čeho financovat,“ uvedl Zbyšek Sochor z ministerstva průmyslu a obchodu.

Výbor proto přijal usnesení, kterým vládu žádá o dalších deset miliard korun. „Část těchto prostředků by měla nahradit i daň z přidané hodnoty (DPH), která se z uvolněných peněz vrací zpět do státního rozpočtu. Ve skutečnosti totiž bude kvůli odvodu DPH vyčerpáno 12 miliard místo 15 miliard korun,“ upřesnil předseda hospodářského výboru Oldřich Vojíř (ODS).

K největším stavbám patří například utěsnění dna budoucího jezera, které vznikne z bývalého lomu Ležáky nedaleko Mostu. Napuštěné má být do roku 2011, jeho okolí se změní v rekreační zónu. „Další peníze jsou potřeba právě i na projekty úpravy pozemků v okolí jezera, aby se mohlo začít s nadzemními stavbami,“ doplnila předsedkyně Hospodářské a sociální rady Mostecka Helena Veverková.