O lékaři, který prodával léky na výrobu pervitinu, rozhodne jiný soud

Praha – Verdikt v kauze lékaře a provozovatele lékárny Andreje Monakova, který údajně prodával velké množství léku Nurofen lidem, kteří z nich pak vyráběli pervitin, dnes nepadl. Obvodní soud pro Prahu 7 totiž dospěl k závěru, že případem by se měl vzhledem k možnému rozsahu údajné trestné činnosti zabývat nadřízený Městský soud v Praze. O tom, který soud je takzvaně věcně příslušný, rozhodne pražský vrchní soud. Monakovovi hrozí dva až deset let vězení, od počátku obvinění popírá, podle jeho obhájce by měl trestní senát muže obžaloby zprostit.

Trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů se devětatřicetiletý Monakov údajně dopustil jako provozovatel lékárny v pražské Tusarově ulici. Podle obžaloby v minulých letech prodával velké množství balení léku s pseudoefedrinem Nurofen stop grip několika lidem, přestože věděl, že z něho sami vyrábějí pervitin nebo přípravek dodávají lidem, kteří se výrobou drogy zabývají. Vedle trestu vězení žalobce navrhl také uložení peněžitého trestu ve výši pět milionů korun.

Podle mužova advokáta Jaroslava Ortmana by měl soud naopak obviněného osvobodit. „Opravdu jsem nevinný. Nespáchal jsem to, z čeho mě obvinili,“ řekl v pondělí trestnímu senátu Monakov. Zopakoval, že byl provozním manažerem lékárny a staral se o její chod a údržbu. Již dříve řekl, že je společníkem ve firmě, která lékárnu provozuje. Uvedl, že manipulaci s léky nechával na zaměstnancích, nebyl prý oprávněn s léky nakládat.

Andrej Monakov před soudem
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš