ČEZ dočasně zastavuje odpojování černých odběratelů elektřiny

Praha - ČEZ s okamžitou platností do odvolání pozastavuje odpojování neoprávněných odběratelů elektřiny. Změní také praxi kontrolorů, kteří byli kritizováni kvůli svým sporným metodám. Oznámil to dnes šéf společnosti Martin Roman. ČEZ podle něj ale nadále věří, že činnost odboru netechnických ztrát byla v souladu se zákonem. Policie kvůli údajnému vydírání odběratelů elektřiny navrhla minulý týden obžalovat 26 členů útvaru.

Ředitel ČEZu zdůraznil, že konec odpojování černých odběratelů elektřiny neznamená, že společnost na boj s nimi rezignuje. Postup ale podle něj musí být nejen v souladu se zákonem, ale také s etickými normami společnosti. Připustil, že v minulosti tomu tak vždy nebylo. Firma proto připravuje zvláštní etický kodex pro zaměstnance odboru netechnických ztrát. Etická pravidla podle Romana vstoupí v platnost v řádu dní a budou ke kontrolorům přísnější než energetický zákon. Porušení kodexu bude posuzováno jako hrubé porušení pracovní kázně.

Koncepčním řešením situace ohledně černých odběrů by byl podle Romana vznik společného podniku všech distributorů elektřiny a plynu, který by problematiku řešil. Stát by podle něj měl mít průběžný dohled na odhalování černých odběrů.

Martin Roman:

„Pokud to nebude ohrožovat bezpečnost, tak nebudeme zákazníka odpojovat až do konečného rozhodnutí soudu o výši škody.“

Poškození lidé ale podle ČEZu žádné finanční vyrovnání nedostanou. „Já si dost těžko dovedu představit odškodňování zákazníků, kteří uzavřeli dvoustranné dohody o náhradě škody. To, co hodláme udělat, je prošetření těch etických excesů,“ řekl ČT ředitel interního auditu ČEZu Petr Vobořil. Jak budou kontroly nově probíhat, nastínil ředitel Distribuce Jiří Kudrnáč: „V praxi to bude vypadat tak, že pokud naši pracovníci zjistí neoprávněný odběr, tak zajistí elektroměr, pokud do něj bylo zasaženo, nebo odstraní takzvané téčko neboli by-pass kolem elektroměru, vymění ho a zákazníka opět připojí.“ Po výměně elektroměrů se ČEZ podle Kudrnáče pokusí dohodnout se zákazníkem na náhradě škody. Pokud dohoda nebude, spor bude předán soudu. Zákazníci, kteří byli od rozvodné sítě kvůli černým odběrům v minulosti odpojeni, budou opět připojeni.

Odbor netechnických ztrát společnosti ČEZ byl v uplynulých dnech kritizován kvůli tvrdým zásahům proti černým odběratelům elektřiny. Na veřejnost také uniklo video s kontroverzním výcvikem jeho členů, kteří se mimo jiné učili střílet či bránit se proti psům, na jednom ze záběrů kontroloři také zabíjeli drůbež.