Ve Vídni pojede metro o víkendu nejspíš i přes noc

Vídeň - Ve Vídni se možná cestující dočkají víkendového nočního provozu metra. Vyslovili se pro to obyvatelé rakouského hlavního města v referendu, které se konalo minulý týden, informovala o tom agentura APA. Vídeňané hlasovali kromě metra i o profesionálních domovnících, celodenní škole, povinnosti mít na bojového psa zvláštní průkaz a o zavedení městského mýta. Zamítli jen mýto. Lístek odevzdalo 26,04 procenta voličů.

Podle prvních výsledků se zdálo, že obyvatelé metropole nestojí ani o víkendový celonoční provoz metra. Po započítání korespondenčních hlasů se ale ukázalo, že si ho přeje 55 procent voličů. I tato čísla jsou podle radnice ale zatím předběžná. Konečné výsledky chtějí pořadatelé oficiálně oznámit příští týden.

Referendum se ve Vídni konalo po 19 letech. Poslední se uskutečnilo v roce 1991. Celkem se jich v metropoli odehrálo sedm. Nejvyšší zájem o všelidové hlasování měli obyvatelé Vídně v květnu 1991, kdy se vyjadřovali ke světové výstavě a k elektrárně na Dunaji. Tehdy přišlo 43 procent voličů. Nynější hlasování skončilo v sedmimístném žebříčku volební účasti na 4. místě. Nejhoršího výsledku dosáhlo referendum v únoru 1990, kterého se zúčastnilo šest procent voličů.