V lednu zahynulo nejméně lidí od roku 1970

Praha – Dopravní nehody na českých silnicích v lednu nepřežilo 36 lidí. Definitivní statistiku představila policie, a ačkoli je oproti předběžným číslům poněkud černější, upozorňují policisté na to, že se jedná o nejlepší lednový výsledek od roku 1970. Pouze v roce 1987 přišlo v prvním měsíci roku při haváriích o život rovněž 36 lidí. Loni zemřelo 78 lidí. Letos v lednu se při nehodách zranilo 1 255 lidí, z toho 117 těžce, rovněž tento počet je neobvykle nízký. Policie ovšem upozornila na to, že ruku v ruce s poklesem počtu mrtvých, zraněných i celkového počtu nehod šlo omezení provozu ve dnech, kdy na Česko plně dopadla sněhová kalamita.

„Podle předběžných hodnocení lze konstatovat, že významnou roli sehrálo velmi nepříznivé počasí, které na řadě míst republiky zcela nebo částečně zastavilo silniční dopravu,“ uvedl Josef Tesařík z policejního prezidia.

Policie v lednu vyrazila k 5 828 nehodám. Oproti loňském lednu se počet zásahů snížil o více než tisíc. Pravděpodobně se tak meziročně snížil i počet nehod, u nichž řidiči nepotřebovali policejní asistenci, od loňska se totiž nezměnila výše škody, při němž je nutné policii přivolat. Zvýšil se ovšem počet policií vyšetřovaných nehod na dálnicích, dokonce se při nich zranilo více lidí než loni v lednu. I na dálnicích se ale letos snížil počet smrtelných havárií.

Podle policejní statistiky bylo v prvním měsíci letošního roku nejčastějším důvodem havárií nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu vozovky. Je to i důsledek silného sněžení, které v lednu několikrát zasáhlo republiku.

Oproti loňskému roku se v lednu nejvýrazněji zvýšil počet havárií, při nichž řidiči nedali přednost vlaku. Celkem jich bylo 33, o 17 více než loni. Zahynulo při nich pět lidí. Zvýšil se také počet nehod včetně smrtelných, které se staly na místních komunikacích a silnicích III. třídy.