Ústav pro studium totality povede Pernes

Praha - Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) povede od 1. dubna historik Jiří Pernes. Ve druhém kole výběrového řízení porazil dosavadního ředitele instituce Pavla Žáčka a další tři konkurenty. O vypsání konkurzu rozhodla Rada ÚSTR letos v lednu kvůli tomu, že dosavadní ředitel nevzešel z výběrového řízení. Za výběrovým řízením nestojí nespokojenost s Žáčkovou dosavadní prací.

Pernes, člen vědecké rady ústavu, obdržel v radě nadpoloviční většinu hlasů - čtyři hlasy pro, dva proti. Jeden člen nehlasoval. Rada ústavu obdržela celkem sedm přihlášek, dva přihlášené ale nepustila do druhého kola výběrového řízení. Podle mluvčího ÚSTR Jiřího Reichla jeden z odmítnutých kandidátů neodevzdal požadované čestné prohlášení, druhý podal přihlášku pozdě. Z výběrového řízení dnes nakonec podle Reichla postoupili dva kandidáti - Pernes a Žáček. Radní se pak rozhodli, že změna šéfa instituci prospěje. Žáček na výsledek volby zatím nereagoval.

Plány nového šéfa ústavu

„Jako hlavní úkol jsem si dal přesvědčit českou veřejnost, že ústav není žádným politickým zařízením, ale že je to vědecká instituce,“ uvedl Pernes.

Radikální změny nový šéf nechystá

Historik Jiří Pernes je odborníkem na poválečné dějiny a napsal několik historických knih. Vystudoval češtinu, dějepis a muzeologii a v 80. letech vedl malé muzeum ve Slavkově. Pernes chce přivést zpět historiky, kteří po roztržkách s vedením z Ústavu odešli, radikálně měnit osazenstvo ani způsob zveřejňování informací z archivů ale nehodlá.

Žáček se do čela ústavu dostal bez konkurzu, instituci vede od jejího vzniku v roce 2008. Během svého angažmá se dostal za své výroky a kroky mnohokrát pod palbu kritiky. Naposledy v listopadu, když označil výtvarníka Josku Skalníka za informátora STB. Podle kritiků neprávem. V souvislosti se Žáčkem ale médii proběhlo mnoho dalších kontroverzí. Ústav například označil spisovatele Milana Kunderu za udavače, ten ale jakékoliv obvinění popřel. „Já v tom vidím celou řadu neúmyslných neobratností. Přece jen si ale myslím, že se tam dělaly některé věci, které se dělat nemusely,“ komentoval počiny minulého vedení Pernes.

Ústav pro studium totalitních režimů
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24