Příbuzní zavražděného skladatele žádají prošetření policejního postupu

České Budějovice - Pozůstalí po jihočeském skladateli Pavlu Malhockém žádají prošetření postupu policie. Hudebníka a jeho manželku zavraždil minulý týden Jan Heidinger, syn ženy z prvního manželství. Příbuzní tvrdí, že tragédii šlo zabránit, neboť rodina policii opakovaně žádala o pomoc a ochranu. Útočník totiž Malhockému vyhrožoval zabitím už od poloviny loňského roku. Pozůstalí se nyní ve věci obrátili na ministra vnitra Martina Pecinu a ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou.

Podezřelý osmadvacetiletý Heidinger trpí schizofrenií a poprvé měl na rodinu zaútočit v polovině loňského roku. V říjnu policie zahájila trestní stíhání, již v listopadu však byl případ odložen – právě kvůli posudku znalce o nepříčetnosti pachatele. Policie jej předala státnímu zástupci a ten 7. ledna předložil soudu návrh na uložení ochranné léčby. Soud rozhodl o projednávání případu na 16. března. K vraždě došlo 11. února.

Podle syna zavražděných manželů Mikuláše Malhockého se nebýt tohoto postupu vražda vůbec nemusela stát. „Záležitost mohla být vyřízena hospitalizací, v reálu nemuselo k takové tragédii nikdy dojít,“ řekl Malhocký.

Dopis píše rodina, hejtman i divadlo

Malhocký vytýká policii i to, že nedostatečně reagovala na žádosti rodičů. Totéž kritizuje i jihočeský hejtman Jiří Zimola, který rovněž zmíněným ministerstvům směřoval otevřený dopis a žádá, aby policie všechny nejasnosti vysvětlila. Jak uvedl ministr vnitra Martin Pecina, policejní prezident mu nejpozději pozítří předloží plán, jak takovým excesům do budoucna zabránit.

Další dopis spolu s právníky sepisuje také Jihočeské divadlo. „Ze strany policie a dalších složek nebylo uděláno všechno tak, jak mělo být,“ řekl ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták. Kulturní stánek také kvůli úmrtí skladatele zrušil zítřejší divadelní představení.