Soudce o rozpuštění DS: Demokracie nesmí být naivní

Praha - Nejvyšší správní soud dnes rozpustil Dělnickou stranu. Předseda senátu Vojtěch Šimíček v dnešním Hyde Parku řekl, že rozsudek chápe jako precedens. Upozornil na to, že není úkolem Nejvyššího státního soudu řešit problematiku extremismu a že krok, jakým je zrušení politické strany, považuje za krajní prostředek. Demokracie podle něj nicméně nesmí být naivní a musí se umět bránit proti sebedestrukci.

„Dělnická strana se stala monopolní politickou platformou pravicového extremismu v České republice,“ uvedl soudce v České televizi. „Pouze v případě, kdy dochází k zneužívání demokratických prostředků, musí zasáhnout sankce, ale jedná se samozřejmě o preventivní opatření, aby demokracie do budoucna ohrožována nebyla,“ podotknul Šimíček. Rozhodujícím problémem podle něj nebyla nacistická symbolika nebo verbální projevy, ale faktické kroky, které vedly k porušování lidských práv a veřejného pořádku nebo vyvolávání násilných akcí.

Sedmičlenná skupina soudců ve svém rozhodování nebyla jednomyslná. Názorové odlišnosti prý panovaly nad tím, zda je intenzita ohrožení tak vysoká, že je nezbytné Dělnickou stranu rozpustit. Soudci nakonec došli k závěru, že strana porušováním lidských práv a bojem proti menšinám vykročila proti demokratickému a právnímu státu, tedy základům českého ústavního systému. „Demokracie nesmí být naivní a musí se proti sebedestrukci bránit,“ řekl dnes Šimíček pro ČT.

Soudce Šimíček:

„Opakovaně zdůrazňujeme, že rozpuštění strany je krajní řešení a samozřejmě nemůže být pravidlem. Bereme to jako absolutně výjimečné opatření.“

Šimíček označil Janov za pogromistickou akci

Podle soudce přitom Dělnická strana upozornila na problémy, které v Česku reálně existují a je potřeba je řešit. „Kritizujeme politickou korektnost, která tabuizuje témata, jež by měla být diskutována. Dělnická strana do určité míry zafungovala jako lakmusový papírek,“ podotknul soudce. Zároveň se ostře vyslovil proti střetu radikálů s policisty, k němuž 17. listopadu 2008 došlo na litvínovském sídlišti Janov. „Politické strany mezi sebou mohou bojovat celou řadou prostředků, ale v žádném případě nesmějí používat násilí. Náš soud vnímá tuto akci jako pogromistickou.“

Dnešní rozsudek je pravomocný. Strana proti němu podle svého předsedy Tomáše Vandale podá ústavní stížnost. V květnových parlamentních volbách však její kandidatura možná není, Vandas zřejmě bude kandidovat pod jiným názvem. „Dělnická strana se dostala do obrovské nejistoty. Byl jmenován likvidátor, následovat by měl výmaz z registru. Myslím si, že to dnešní rozhodnutí je přinejmenším velkou komplikací pro tuto politickou skupinu,“ okomentoval rozsudek Šimíček.