V Chrudimi zahynul při nočním seskoku vojenský parašutista

Chrudim - Při výcviku nočních seskoků ve středu večer zahynul v Chrudimi vojenský parašutista. Vojákovi se po seskoku z výšky 300 metrů neotevřel hlavní padák a záložní se před dopadem nestihl aktivovat celý. Příčiny události se šetří. Okamžitou pomoc vojákovi poskytl lékař, který byl v době seskoku na ploše. Následně ho vojáci převezli vrtulníkem, ze kterého skákali, do nemocnice v Hradci Králové, kde ale svým zraněním podlehl. Mrtvý voják použil padák OVP 80. O příčinách tragédie zatím nikdo splekulovat nechce. Tragédie zasáhla všechny vojáky útvaru, vlajky jsou všude spuštěny na půl žerdi.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek s okamžitou platností pozastavil až do vyšetření události seskoky na typu padáku, který měl chrudimský voják. Podle velitele 43. výsadkového motorizovaného praporu Zdeňka Koláře se jednalo o běžný noční výcvik seskoků na typech padáků zavedených v armádě již několik desítek let. Okolnosti tragické události prošetří ustanovená komise.

„Na místo události byla vyslána komise náčelníka generálního štábu a velitele společných sil. Rodina vojáka již byla informována,“ dodala Růžičková. Případem se už zabývá i policie. Mrtvý voják byl u armády čtyři roky, poslední dva roky sloužil u chrudimského praporu. Středeční seskok byl jeho dvanáctým. Podle Koláře vojáci absolvují přibližně jeden seskok měsíčně. Padáky si balí sami pod dohledem instruktora.

U Chrudimi se zabil voják při seskoku i loni v lednu

Vojáci nemají problémy s padáky poprvé. Podobný případ se stal loni v lednu. Tehdy při hromadném seskoku zahynul u Chrudimi také vojenský parašutista. Neštěstí se stalo při zkouškách padáku OVP 8008, který je modernizovanou verzí padáku OVP 80. Policie případ stále ještě vyšetřuje. „Vyšetřovatel si vyžádal další posudky. Výsledek sdělí pravděpodobně koncem února,“ dodala mluvčí chrudimské policie Věra Hamáčková.

U Chrudimi zahynul parašutista
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24