Strážník, který postřelil řidiče, dostal opět podmínku

Jindřichův Hradec - Strážník Vladan Simandl, který před šesti lety v Jindřichově Hradci postřelil řidiče ujíždějícího před hlídkou městské policie, opět dostal u okresního soudu podmínku. Soud strážníkovi vyměřil 20 měsíců vězení s odkladem na 2,5 roku. Nižší soudy mu uložily podmíněné tresty už dvakrát. Nejvyšší soud (NS) ale loni v prosinci případ vrátil k novému projednání. Podstatou případu je to, zda lze opilého řidiče označit za nebezpečného pachatele. Pro nižší soudy muž takovým pachatelem nebyl. Podle NS ale může být i opilý řidič za určitých okolností nebezpečný, pokud při řízení hazarduje a ohrožuje ostatní. Simandl se proti rozsudku okamžitě odvolal, trvá na své nevině.

Policejní honička začala poté, co opilý řidič usedl za volant svého vozu, přestože strážníkům tvrdil, že bude řídit jeho přítelkyně. „Určitě je nebezpečný, pokud si nepamatuje cestu, kudy vůbec jel. Byl jsem svědkem jeho riskantní jízdy,“ uvedl Simandl, který je podle svých slov přesvědčený, že jednal správně a trestní stíhání mu jen uškodilo. Nyní je bez práce.

Vladan Simandl:

„Teď to půjde ke krajskému soudu, protože se odvoláme. A pokud kraj vynese stejný rozsudek jako okresní soud, tak podáme opět dovolání k Nejvyššímu soudu.“

Podle státního zástupce ale byl řidič při střelbě už mimo hustě obydlenou část města. Vedle něj také seděla spolujezdkyně, která nebezpečná nebyla a střely ji těsně minuly. Soud dnes při novém projednání přihlédl k novému trestnímu zákoníku, podle kterého muži hrozí nižší sazba, a trest mu snížil.

Simandl prostřelil pachateli hrudník

Když druhá hlídka auto dostihla, snažil se mu Simandl prostřelit pneumatiky. Opilý řidič i tak ale z místa odjel a teprve po dvou kilometrech strážníci zjistili, že má prostřelený hrudník. Dle slov Simandla řidič ignoroval výzvy k zastavení vozidla, proto prý použil střelnou zbraň. 

Poprvé jindřichohradecký soud v září 2005 vyměřil Simandlovi tříletý podmíněný trest s odkladem na 4,5 roku za zneužití pravomoci veřejného činitele a ublížení na zdraví, verdikt potvrdil i krajský soud. I jejich rozsudky ale nakonec v roce 2007 zrušil Nejvyšší soud. Kauza se v Jindřichově Hradci znovu projednávala v březnu 2007, Simandl tentokrát odešel s podmíněným trestem dvou let vězení s odkladem na tři roky. Se svou vinou se nehodlal smířit, a případ tak znovu dostal Nejvyšší soud, který kauzu v prosinci 2009 opět vrátil prvoinstančnímu soudu.

Krajský soud v Hradci Králové
Krajský soud v Hradci Králové