V elektrárně Dukovany hořel rozvaděč elektřiny

Dukovany - V jaderné elektrárně Dukovany vznikl ve středu požár technického zařízení. Provoz ani bezpečnost nebyly podle mluvčího Petra Spilky ohroženy. Odpoledne došlo v elektrárně k signalizaci zahoření v rozvaděči elektrické energie v nejaderné části třetího výrobního bloku. Hasičský sbor požár ihned uhasil, vzniklá škoda se pohybuje kolem 50 tisíc korun. Zakouřený rozvaděč už je opravený. Poruchová komise elektrárny se zatím k závadě nevyjádřila.

Požár způsobil spínač ohřevu vody, na kterém došlo ke zkratu. Dým nad rozvaděčem ale ihned ohlásilo protipožární čidlo. Hasiči tak během pěti minut požár uhasili. Podle Spilky šlo sice o neobvyklou událost, která se ještě v elektrárně nestala, jde ale o zcela normální jev, který se může stát i v rodinném domku.

Požár je v posledních letech nejčastější nehodou v dukovanské elektrárně. V květnu 1996 byli během údržby čtyři lidé zraněni při explozi acetonových par a následném požáru. V listopadu 1997 vznikl požár jednoho z ventilačních systémů reaktorového bloku. V říjnu 2000 kvůli zkratu na elektrickém vedení hořela kabeláž, která napájí čerpací stanice pro čtvrtý blok elektrárny. Oheň se hasičům podařilo zlikvidovat během jedné minuty.

Video Rozhovor s Petrem Spilkou a Petrem Brandejsem
video

Rozhovor s Petrem Spilkou a Petrem Brandejsem

V září 2007 hořel v elektrárně igelitový obal krabice s gumovým těsněním. Nikdo nebyl zraněn a do okolí nemohla uniknout žádná radioaktivita, protože požár vznikl v nejaderné části. Nehodu zřejmě způsobila nedbalost pracovníků dodavatelské firmy nebo špatná koordinace jejich práce. Vzniklá škoda, kterou způsobil především zásah práškovým hasicím přístrojem, dosáhla 90 tisíc korun.

Jaderná elektrárna Dukovany v tichosti plánuje svůj další rozvoj.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24