Praha má čtvrtou nejlepší MHD v Evropě

Praha/Brusel - Praha má čtvrtou nejlepší městskou hromadnou dopravu v Evropě. Česká metropole v testu uspěla především díky ceně jízdného. Lepší už jsou jen Mnichov, Helsinky a Vídeň. Nejhůře se naopak lidem cestuje v chorvatském Záhřebu, slovinské Lublani a v maďarské Budapešti. Praha proti některým konkurentům zaostává v čase, který si lidé na cestování MHD musí vyhradit. Vyplývá to z celoevropských testů Mezinárodní automobilové federace. Výzkum otestoval celkem 23 evropských měst.

Nejvyšší ohodnocení „velmi dobrý“ přitom získal německý Mnichov. „Velmi špatná“ je naopak jen doprava v chorvatském Záhřebu. Chorvatská metropole sice dopadla výrazně nejhůře, ale neskončila by na posledním místě, pokud by FIA v hodnocení nevynechala Atény, kde se inspektorům několikrát vůbec nepodařilo nastoupit ani do autobusu. Praha své konkurenty porazila především cenovou politikou, která je podle komisařů velmi dobrá a jízdenky jsou poměrně levné.

Hlavní město Česka nicméně proti některým konkurentům zaostává v čase, který si občané na cestování městskou dopravou musí nutně vyhradit, započítává se tak například i počet přestupů. V této kategorii Praha získala hodnocení „přijatelné“, stejně jako v případě informací o systému městské dopravy či v případě dostupnosti městské dopravy, kam se započítává například dosažitelnost na kole či pěšky.

Inspektoři v Praze kritizovali především slabé spojení na letiště Ruzyně, které zajišťuje jen autobus. Nelíbilo se jim také, že automaty na lístky jsou prakticky jen v metru, kde se navíc jen velmi vzácně vyskytují výtahy a počet eskalátorů není dostačující.

Kvalita městské dopravy v evropských městech
Kvalita městské dopravy v evropských městech