Údajný šéf gangu Zádamský byl propuštěn z vazby

Praha - Podnikatel Milan Zádamský, který se společně s dalšími jedenácti muži zodpovídá soudům ze zločinného spolčení, vydírání a dalších trestných činů, byl v pondělí na základě rozhodnutí Ústavního soudu propuštěn z vazby. Zádamský, který byl údajně hlavou gangu, strávil ve vazbě více než dva roky.

„O mém propuštění z vazby rozhodl Ústavní soud v Brně,“ řekl Zádamský, který stížnost k soudu podal kvůli délce svého pobytu ve vazbě. Uvedl, že minimálně čtvrt roku byl ve vazební věznici protizákonně. Mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová konstatovala, že pokračování v omezení osobní svobody se jeví soudu jako závažný a neopravitelný zásah do základních práv stěžovatele. „Argumenty stěžovatele se zdají být náležitě zdůvodněné,“ odůvodnila Pelcová, proč musel být Zádamský propuštěn.

Státní zástupce v prosinci navrhl u Krajského soudu v Plzni pro Zádamského a jeho spoluobžalované desetileté tresty a mnohamilionové pokuty za to, že údajně terorizovali podnikatele na západě Čech. Soudci však většinu ze stíhaných mužů včetně Zádamského zprostili obžaloby, protože se nepodařilo prokázat jejich vinu. Tresty udělili pouze čtyřem mužům. Státní zástupce se proti rozsudku na místě odvolal a navíc podal stížnost proti propuštění obžalovaných z vazby.

Proces byl rozsahem a délkou trvání trestné činnosti srovnáván s Berdychovým gangem, spis má přes 10 000 stran, ve věci se konalo 63 hlavních líčení. Nyní bude věc řešit vrchní soud. Obžaloba viní údajný gang, že od roku 1999 nutil podnikatele platit za poskytování „ochrany“ a zaměstnávat dosazené vyhazovače. V případě odporu prý ničil provozovny, napadal hosty, hrozil likvidací dětí i celých rodin vydíraných.