Soudci by v březnu měli mít tabulky výživného

Praha – Čeští soudci by měli během března obdržet tabulky, které mají sjednotit vyměřování výživného. V této otázce panují v současnosti nejednotné přístupy a výsledné částky se vyměřují v každém případě podle individuálního posouzení. Ministryně spravedlnosti před časem ohlásila, že hodlá usilovat o sjednocení vyměřovacích tabulek, výživné by se podle ní mělo pohybovat mezi 16 a 22 procenty čistého příjmu rodiče, který potomka nevychovává. Jeho výše by měla záviset na věku dítěte. Informují o tom Hospodářské noviny (HN).

Ministerstvo se při tvorbě procentuálních tabulek inspirovalo rakouskou soudní praxí. Kovářová v prosinci představila pracovní skupinu, která by na celé věci měla pracovat. Podle jejího tehdejšího vyjádření by v ní měl být ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka, předseda Soudcovské unie Tomáš Lichovník, profesorka a odbornice na rodinné právo Milada Hrušková a ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

Lichovník deníku řekl, že nyní probíhá komunikace s rakouskou stranou kvůli dané výši sazeb. Lichovník připouští, že je možné sazby přizpůsobit českému prostředí. Konečný návrh částek ještě budou mít možnost připomínkovat soudy a další instituce. Ministryně se staví za stejné procentuální sazby pro všechny příjmové skupiny. Pokud by některý rodič měl platit alimenty na více dětí současně, částka se mu o několik procent sníží.

Ministryně chce tabulky pro soudce vypracovat a rozeslat v březnu. Tabulky budou pro soudy jen doporučené. V odůvodněných případech tak soudci budou moci výslednou částku vyměřit i jinak, než bude stanovovat vzor Kovářové. Kovářová pro HN přiznala, že pořád platí ustanovení zákona o rodině, která dovoluje soudci zhodnotit situaci v konkrétním případě podle svého. „Může se tedy od tabulky odchýlit, ale pak to bude muset velmi precizně zdůvodnit,“ popsala Kovářová pro HN.

Daniela Kovářová
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24