Rakovina plic si ročně vyžádá 6000 životů, zejména kuřáků

Praha – Nejlepší světoví odborníci na léčbu plicních onemocnění vyhlásili letošek rokem plic. Chtějí hlavně zlepšit informovanost veřejnosti a zabránit opožděným diagnózám, nevhodným způsobům léčby a usnadnit přístup k lékům. Za téměř dvacet procent všech úmrtí totiž mohou právě nemoci plic, ročně na ně umírá přes 10 milionů lidí. Jejich počet navíc stabilně stoupá.

Plicím škodí hlavně kouření tabáku a znečištěný vzduch. „Pět milionů lidí umírá ročně na zápal plic, 1,7 milionu na tuberkulózu, hodně onemocnění způsobuje úmrtí, hlavně u chronických stavů,“ uvedl přednosta Kliniky plicních nemocí nemocnice v Olomouci Vítězslav Kolek.

Lidí trpících chronickým zánětem průdušek je v Česku zhruba stejně jako cukrovkářů – tedy téměř desetina populace. Léčí se ale jen malé procento z nich, Češi totiž na první příznaky onemocnění často nereagují. „Bohužel se na zánět průdušek začíná myslet až dost pozdě, když mají lidé dechové potíže, dušnost, a to už mnohdy bývá na tu základní léčbu dost pozdě,“ upozorňuje ředitel léčebny v Janově Stanislav Kos.

U chronické nemoci plic je hlavním rizikovým faktorem kouření tabáku, a to i pasivní. 40 hodin týdně v zakouřeném prostředí zvýší riziko vzniku nemoci o polovinu. Kuřáky pak nejvíc ohrožuje rakovina plic, na kterou v Česku ročně zemře 6000 lidí, z toho 4500 mužů a 1500 žen. Lékaři a odborníci proto chtějí docílit toho, aby se v Česku zákaz kouření rozšířil, a to především v restauracích.