Třetina Čechů pravidelně létá

Praha – Každý rok alespoň jednou nastoupí do letadla třetina obyvatel Česka. Zhruba šest procent létá každý rok několikrát. Díky tomu připadá na každého Čecha 1,3 letu ročně. Oproti západním zemím je to zhruba polovina, v Rakousku připadne na každého občana 2,8 letu za rok. Letečtí analytici proto v Česku očekávají rozvoj letecké dopravy.

„V příštích letech očekáváme nárůst poptávky po letecké dopravě v České republice. Potvrzují to nejen naše analýzy, ale také údaje mezinárodních organizací,“ poznamenal Petr Hloušek ze společnosti Letiště Praha.

Právě pro ni zpracovala agentura Factum Invenio výzkum, kterého se zúčastnilo 1 600 respondentů. Vedle údajů o počtu letů, který se oproti předchozím rokům téměř nezměnil, podpořilo 85 procent dotázaných další rozvoj letecké dopravy v Česku.

V současnosti létají nejčastěji obyvatelé Prahy, alespoň jednou ročně usedne do letadla 65 procent z nich. Jejich počet se přitom oproti obdobnému loňskému výzkumu výrazně zvýšil. Leteckou dopravu využívají hlavně bohatší lidé mladšího věku a vyššího vzdělání.