Léky na hubnutí se sibutraminem mohou škodit srdci

Praha – Výrobci sami stáhli z lékáren léky na hubnutí obsahující látku sibutramin, mezi tyto léky patří třeba Meridia nebo Lindaxa. Studie, která proběhla v České republice, totiž přišla se závěrem, že právě tyto medikamenty mohou zapříčinit vážné kardiovaskulární obtíže. Látka sibutramin snižuje chuť k jídlu. Evropský Výbor pro humánní léčivé přípravky doporučil jeho pozastavení. Přestože jsou léky dostupné pouze na lékařský předpis, bez této podmínky je možné se k nim dostat třeba přes internet.

„Bylo zjištěno, že u pacientů, u kterých sibutramin není indikován, je o 16 procent vyšší riziko rozvoje infarktu myokardu a mozkové mrtvice,“ řekla ČT lékařka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Jana Mladá. Klinická dietoložka Jana Čepová uvedla, že léky vykazovaly velké množství nežádoucích účinků již při svém vstupu na trh.

Protože jde zatím pouze o doporučení, záleží na rozhodnutí lékaře, zda pacientovi lék ponechá, nebo ho převede na jiný. Podle mluvčí SÚKLu Veroniky Petlákové se nyní čeká na rozhodnutí Evropské komise, která buď pozastavení léku potvrdí, nebo ne a vyžádá si další dokumenty. Jak dlouho bude rozhodování komise trvat, zatím nelze odhadnout. Je tedy také možné, že se léky na hubnutí se sibutraminem nakonec do distribuce vrátí.