Plzeňský kraj našel netušených 600 milionů

Plzeň - Plzenští radní zažili překvapení, když na krajském účtu nalezli přibližně 600 milionů korun, o kterých dosud nevěděli. V souvislosti s tím dnes rezignovala dosavadní vedoucí ekonomického odboru krajského úřadu Jaroslava Vavříková, neboť o nich měla vědět. Peníze se na běžný účet ukládaly postupně v letech 2001 až 2007 za vedení ODS. Nyní vládnoucí ČSSD se o nich dozvěděla prý až nyní, více než rok po nástupu do funkce. Nyní chce mimo jiné zjistit, kdo a na čí pokyn tam peníze, vzniklé zřejmě přebytkem hospodaření kraje, převáděl.

Podle ekonomického náměstka Milana Chovance (ČSSD) vedoucí připustila jedno své pochybení, a to, že neřekla vedení kraje, že peníze jsou volně k použití. Podílela se přitom například na tvorbě rozpočtu na letošní rok a mohla navrhnout jejich zapojení. Bývalý radní ODS a nyní předseda finančního výboru zastupitelstva Pavel Karpíšek (ODS) uvedl, že pokud byly v minulém období vyváděny nějaké peníze mimo rozpočet, nevěděl o tom. „Připadá mi ale divné, že pokud by někde na účtu byla tak velká suma, že by si toho nikdo nevšiml dřív než po roce a půl,“ řekl. O celé záležitosti bude příští týden jednat finanční výbor.

Peníze zřejmě uspořilo předešlé zastupitelstvo

Peníze podle náměstka plynuly na běžný krajský účet, přes který neustále protékají stamiliony od státu například na platy učitelů. Suma nebyla nikdy zahrnutá do krajského rozpočtu. Nepřišlo se na ni při dřívějších kontrolách. Až nyní nechalo vedení kraje prověřit ekonomiku důkladněji, neboť si chtělo vzít překlenovací úvěr.

Není to poprvé, co noví radní z ČSSD zjistili, že kraj za vedení ODS uložil nemalé peníze, které nebyly zahrnuté v rozpočtu. Po nástupu do funkce na podzim 2008 se s překvapením dozvěděli, že kraj v minulých letech uspořil a uložil na depozitní směnky 825 milionů korun - peníze určené na stavbu nové nemocnice v Klatovech.