Fischer: Zakázku na transportéry prošetříme

Praha - O údajnou korupci při nákupu obrněných transportérů Pandur od rakouské firmy Steyr se zajímá i předseda české vlády Jan Fischer, který se dnes kvůli tomu sešel i s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Ten po schůzce navrhl, aby policejní prezident Oldřich Martinů a Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká co nejrychleji zřídili zvláštní vyšetřovací týmy, které by úzce spolupracovaly při vyšetřování kauzy. Premiér prostřednictvím mluvčího vlády vzkázal, že se seznámil s podrobnostmi kolem nákupu pandurů ze zdrojů, které mu poskytla MfDnes. Redakci deníku zároveň vyzval, aby všechny dostupné informace předala orgánům činným v trestním řízení.

Fischer se chce kvůli kauze v pondělí sejít s ministrem vnitra Martinem Pecinou, s Nejvyšší státní zástupkyní i s policejním prezidentem. Požádá je, aby začali neprodleně konat. „Chci se s celým tím příběhem blíže seznámit, a pokud se potvrdí podezření z nečistého jednání, budu trvat na důsledném vyšetření,“ řekl premiér Fischer ve čtvrtek večer po příletu z USA.

Okolnostmi zakázky, podle níž má Steyr české armádě dodat 107 transportérů za asi 14,4 miliardy korun, se zabývají rakouští vyšetřovatelé. Od novinářů z Mladé fronty Dnes si již vyžádali záznamy výpovědí dvou bývalých manažerů Steyru Wolfganga Habitzla a Herwiga Jedlaucnika. Tito dva muži popsali systém provizí při obchodu s pandury a připustili, že v době, kdy se o zakázce rozhodovalo, se zaměstnanci Steyru setkávali s klíčovými představiteli českých politických stran.

Jako osoby s podílem na zákulisních dohodách bývalí zástupci zbrojařské firmy označili někdejšího premiéra a předsedu ČSSD Stanislava Grosse, bývalého ministra obrany Karla Kühnla a nynějšího ministra Bartáka. Ve čtvrtek se však oba pokusili svá slova zpochybnit a označili je za „špatný žert“.

Kauzu prověří i nejvyšší státní zástupkyně

Případem už se začala zabývat i česká protikorupční policie. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká avizovala, že záležitost prověří. „Nechala zanalyzovat informace poskytované médii a každopádně se věcí bude nadále zabývat,“ řekla ve čtvrtek její mluvčí Renata Malinová.

Občanští i sociální demokraté se ve čtvrtek od údajné korupce při nákupu obrněných transportérů Pandur distancovali. ČSSD podá dvě trestní oznámení na neznámého pachatele - jedno pro pomluvu a druhé pro podezření z úplatkářství. ODS je přesvědčena, že policie a státní zastupitelství budou věnovat případu maximální pozornost.


O nákupu nových obrněných transportérů se hovořilo od roku 2003. Společnost Steyr v tendru zvítězila v roce 2006 za koaliční vlády vedené Jiřím Paroubkem, dohodnutá cena tehdy přesahovala 23,5 miliardy korun. V prosinci 2007 se ale vláda rozhodla smlouvu vypovědět, protože transportéry nevyhověly při armádních testech a Steyr nedokázal dodržet smluvní podmínky. Po dalším vyjednávání Topolánkova vláda pořízení 107 transportérů Pandur II opět schválila. V červnu 2008 armáda převzala pandury k testům, v září ministerstvo obrany oznámilo, že transportéry novými zkouškami prošly. První pandury vojáci převzali loni koncem září.

Transportér Pandur
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24