Kvapil se poprvé vyjádřil k obvinění z korupce, vinu popírá

Brno - Bývalý starosta městské části Brno-Žabovřesky Aleš Kvapil (ODS) se poprvé vyjádřil ke svému obvinění z korupce. Prostřednictvím svého advokáta popřel, že by vzal milionový úplatek a od celé věci se distancoval. Spolu s dalším obviněným Radovanem Novotným je od soboty ve vazební věznici, oběma hrozí až dvanáctiletý trest. Žalobce požádal soud o rozšíření důvodů, pro které jsou oba obvinění ve vazbě. Informaci přinesly Hospodářské noviny.

„Můj klient vinu popírá, o žádný úplatek si neřekl,“ uvedl advokát Robert Sedláček. Bývalý starosta je podezřelý, že chtěl čtyřmilionový úplatek od developera, který v Žabovřeskách plánuje stavět kongresové centrum. S policií prý spolupracuje, naopak Novotný při výsleších mlčí.

Na případ je uvaleno informační embargo, policie, žalobci ani advokáti obviněných nechtějí víc sdělit. „Je to dohoda se státním zastupitelstvím,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Dohodu potvrdil i krajský státní zástupce Jiří Olma, který řekl jen to, že žádá soud o rozšíření důvodů, pro které jsou oba obvinění ve vazbě.

Kvapil i Novotný patřili k vlivným členům brněnské ODS. Výkonná rada je v pondělí vyloučila. Kvapil podle občanských demokratů přijde i o místo na kandidátce pro volby do Poslanecké sněmovny. Kandidovat měl na jihu Moravy jako šestý, dnes má ODS v kraji osm poslanců. Tento týden se vzdal i postu starosty a zastupitele Brna-Žabovřesk. Ve funkci ho nahradil místostarosta Jiří Helán (ODS).