Pecina v čele pražské ČSSD? Paroubek spekulovat odmítá

Praha – Sociální demokraté jednají o složení své pražské kandidátky. V jejím čele by se s největší pravděpodobností měl objevit současný ministr vnitra Martin Pecina, který také uvažuje, že by do ČSSD vstoupil. Praha je největším volebním obvodem, a má proto zásadní vliv na výsledek voleb. Pecinovi by se měl v metropoli postavit Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Ondřej Liška za zelené. Ostatní strany zatím o svých lídrech nerozhodly.

„V tuto chvíli to vypadá téměř jako jistota, že se Pecina na pražské kandidátce objeví,“ myslí si analytik ČT Jindřich Šídlo. Pokud by ale nebyl v čele kandidátky, tak by to podle Šídla nemělo pro sociální demokraty příliš velký význam. Naopak spekulace o Pecinovi dnes na brífinku strany odmítl šéf ČSSD Jiří Paroubek, který je označil za zkreslené.

Dosavadním lídrem pražské organizace je Petr Hulínský, zastupitel na magistrátu, který ovšem není pro voliče příliš výraznou postavou. Pecina má navíc silnou podporu u Jiřího Paroubka, který naopak nemá vůči Hulínskému přílišné sympatie od doby, kdy s ním před pěti lety prohrál boj o předsednictví pražské organizace. O Pecinových šancích vypovídá také jeho účast na grémiu ČSSD, kam nestraničtí ministři obvykle nechodí.

Praha je pro politické strany velmi důležitá, neboť se jedná o největší volební obvod, a má v závislosti na volební účasti společně s jižní Moravou a středními Čechy nejvíce mandátů. V minulých volbách v Praze socialisté opět výrazně prohráli, v jejich čele tehdy stál David Rath. Je tedy nasnadě, že vedení strany hledá pro nadcházející volební klání jinou výraznou osobnost.

ODS je v Praze tradičně nejsilnější, podle Šídla svým náskokem kompenzuje ztráty, které většinou utrpí v ostatních krajích a zejména na Moravě. Pro ČSSD je proto důležité ani ne tak vyhrát, ale spíše odebrat ODS co nejvíce hlasů. Každý mandát z Prahy se totiž může ukázat jako klíčový pro konečný výsledek voleb.