V českých městech jezdí na zemní plyn 264 autobusů

Praha - V Česku bylo loni nově registrováno 239 městských autobusů, z toho třicet, tedy téměř 13 procent, jich bylo s pohonem na zemní plyn (CNG). Celkem slouží v tuzemských městech a obcích již 264 autobusů na plyn, v Evropě téměř 60 000, vyplývá to z tiskové zprávy České plynárenské unie. Z velkých měst zatím nevyužívají autobusy na plyn například Praha a Brno. Naopak autobusy na plyn mají v Havířově, Semilech a v Karlových Varech.

„Jsme rádi, že stále roste počet měst a obcí, kde berou v úvahu výhody CNG autobusů, to jest ekonomickou výhodnost jejich provozu a omezení zátěže životního prostředí. I přijaté usnesení vlády z roku 2005 doporučuje hejtmanům a primátorům měst přijímat opatření podporující pořizování CNG autobusů,“ uvedla manažerka České plynárenské unie Markéta Schauhuberová.

Mezi města, která využívají autobusy na plynový pohon, patří například Havířov, kde jezdí na plyn již polovina vozidel MHD. V Semilech jezdí 23 autobusů na CNG, Přerov plánuje uvést do provozu 17 ekologických autobusů v průběhu letošního a příštího roku. V Karlových Varech mají městské autobusy na zemní plyn již několik let. Kraj zvažuje možnost, že by ekologické autobusy jezdily i na meziměstských spojích. Celkem by jich letos mělo v lázeňském městě jezdit 16.

V hlavním městě jezdí 22 komunálních vozidel na CNG a Rada města v září 2009 schválila podporu pro další vozy. Společnost Pražské služby plánuje pořízení dalších dvou desítek automobilů s pohonem na CNG.