Policisté odhalili na Jablonecku jednu z největších pěstíren konopí

Jablonec nad Nisou - Na Jablonecku odhalila policie zřejmě jednu z největších pěstíren konopí v Česku. Na místě zajistila na 1 700 rostlin v různých fázích růstu, z toho 700 rostlinám zbývaly podle odhadu policistů asi dva týdny do sklizně. Kriminalisté zadrželi dva Vietnamce ve věku 24 a 49 let, oba jsou v policejní cele a ještě dnes budou obviněni z nedovolené výroby omamných a psychotropních látek, hrozí jim dva až deset let vězení.

Pěstírnu konopí objevili policisté v jablonecké čtvrti Kokonín. Místo sledovali už od úterý a čekali na obsluhu pěstírny, až čtvrtečního večera zadrželi při zátahu i dva muže, kteří byli v zemi legálně a měli povolení k pobytu. Pěstírna byla podle vrchního komisaře Jiřího Hokeše v areálu bývalé autodopravy, tamní ocelovou kolnu si pronajal vietnamský podnikatel údajně k výrobě textilu a obuvi. Loni v létě nechal uvnitř haly vystavět zcela nový, dokonale odizolovaný objekt pěstírny, včetně vybaveného bytu pro obsluhu. Objekt byl vybaven moderní technologií za zhruba milion korun.

Podobné pěstírny se v minulosti často podařilo odhalit díky vysokým odběrům elektřiny, denní odběr takového zařízení představuje elektřinu zhruba za 5 000 korun. Tentokrát ale pracovníci ČEZu nic odhalit nemohli. „Na místě se ukázalo, že Vietnamci se napojili nelegálně přímo na transformátor v blízkosti haly a elektřinu brali načerno, kabel byl zakopaný půl metru hluboko,“ vysvětlil Hokeš. Že s halou není něco v pořádku, podle něj ukázal sníh. V podhorském Jablonci je totiž většina střech pod sněhem. „Tohle byla jediná střecha široko daleko, kde žádný sníh nebyl,“ poznamenal policista.