Řidiči doplácejí na nejasnosti v dopravním zákoně

Karlovy Vary/Praha – Nejasný výklad dopravního zákona komplikuje život českým řidičům. Málokterý z nich totiž rozlišuje mezi řidičským průkazem a řidičským oprávněním, o nichž se příslušná právní norma zmiňuje. Nejnovější případ hlásí Pavel Srník z Karlovarska. Po roce od chvíle, kdy si odpykal trest za nehodu v opilosti, jej policie při kontrole označila za neřidiče – a to přesto, že u sebe měl řidičský průkaz. Ten totiž podle úředníků jen dokládá řidičské oprávnění, tedy právo usednout za volant. O jeho vrácení však musí sankciovaný řidič zažádat na příslušném správním orgánu.

Pavel Srník bude muset nejprve na lékařskou prohlídku a přezkoušení do autoškoly. Teprve poté mu úřady vrátí kromě řidičského průkazu i řidičské oprávnění. Řidič měl navíc řidičský průkaz po rozhodnutí soudu sám odevzdat úřadům. To neudělal. Zmátlo ho to, že mu průkaz po bezprostředně nehodě přinesli do nemocnice sami úředníci. Nyní mu hrozí další sankce.

I právníci připouštějí, že znění zákona je nejasné a může být obtížné rozlišit průkaz a oprávnění. „Běžný člověk v tomto nemůže vidět rozdíl. V běžné mluvě se hovoří o řidičském průkazu. Dokonce i sám zákon má ustanovení o vrácení řidičského průkazu, přičemž v jednotlivých odstavcích se pak hovoří o vrácení řidičského oprávnění. To je skutečně velmi matoucí,“ upozornil karlovarský advokát Martin Tocik.