Tošovský chce řešit černý odběr energie novým zákonem

Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu chce zpřesnit zákon, který upravuje řešení černých odběrů elektřiny. Mimo jiné hodlá prosadit, aby neoprávněný zásah do elektroměru ze strany zákazníka byl klasifikován jako trestný čin. Dnes to prohlásil ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský po jednání se zástupci Energetického regulačního úřadu a Státní energetické inspekce. Jednání bylo svoláno poté, co byl elektrárenský gigant ČEZ kritizován kvůli svým sporným metodám při zásazích proti podezřelým z nelegálních odběrů.

Tošovský rovněž označil za prioritu, aby se postup při zjišťování a vyřizování případů, které souvisejí s neoprávněnými odběry, standardizoval a aby vznikla pravidla, která by měli jak zákazníci, tak distributoři dodržovat. Postup při řešení neoprávněných odběrů má určit zákonná norma z dílny ministerstva, která by podle šéfa resortu měla být hotová do června. Bude obsahovat i přesnější definici nelegálního odběru elektřiny.

Barbora Kubíková, Kancelář veřejného ochránce práv:

„Veřejný ochránce by byl rád, kdyby obecně nedocházelo k přerušování dodávky elektrické energie v situacích, kdy neoprávněný odběr není prokázán nebo kdy se o to vede nějaký spor.“

„To je skutečně závažný zásah do měřicí soupravy a zároveň je to prostě normální krádež. My chceme, aby krádež byla trestným činem,“ odůvodnil pro ČT Tošovský důvody k legislativní změně v případech manipulace s elektroměrem tak, aby ukazoval nižší hodnotu.

Ministr chce rovněž upřesnit metodiku výpočtu škod způsobených černým odběrem. Podle něj je také potřeba určit podmínky postupu při přerušení dodávek energií kvůli neplacení. Přerušení totiž podle něj může být do určité míry nátlakem. Ministerstvo také navrhuje, aby se zjednodušil přístup zákazníků k úřadům, když si budou chtít stěžovat proti postupu distribučních společností.