StB prý plánovala v 60. letech únos Tigrida

Praha – Významný exilový novinář Pavel Tigrid se měl v šedesátých letech minulého století stát obětí únosu ze strany Státní bezpečnosti. Případný únos mohl podle vyšetřování pramenů komunistické tajné policie vyústit dokonce v Tigridovu fyzickou likvidaci. Zjistil to badatel Radek Schovánek z Ústavu pro studium totalitních režimů, o jehož nových poznatcích informuje dnešní Mladá fronta Dnes. Tigrid před českými rozvědčíky na poslední chvíli unikl, ti se ho později snažili ve Francii zdiskreditovat a dostat za mříže.

Nevraživost ideologů tehdejší Komunistické strany Československa k Tigridovi podle Schovánka vzrostla, když založil exilový časopis Svědectví a odmítl nabídku StB ke spolupráci. Tigrid měl být českou tajnou policií unesen v Budapešti, kam přijel na mezinárodní kongres PEN klubu. Tehdy však už měl americké občanství, a proto se maďarská policie na poslední chvíli stáhla, novináře varovala a ten okamžitě odjel do Paříže.

StB vzápětí spustila operaci s krycím názvem Drozd, jejímž cílem bylo dostat pomocí zpravodajské dezinformace Tigrida do francouzského vězení. Komunistická policie prostřednictvím svého agenta podstrčila francouzské kontrarozvědce dokument, který naznačoval, že Tigrid je pravděpodobně ve spojení s atentátníky na francouzského prezidenta de Gaulla. Francouzi pak Tigrida pro jistotu skutečně sledovali.

Pavel Tigrid (1917-2003)

0Byl významný český spisovatel a publicista, který poprvé emigroval v roce 1939 před nacisty do Londýna. Jeho hlas mohli za války slýchat posluchači československého vysílání BBC. Podruhé emigroval v roce 1948. Během komunistické vlády pak v USA a později ve Francii vydával časopis Svědectví a v letech 1951 až 1952 byl také spoluzakladatelem a programovým ředitelem československého vysílání Svobodné Evropy v Mnichově. Do Československa se znovu vrátil na prezidentskou inauguraci Václava Havla v prosinci 1989. Poté byl například Havlovým poradcem a asistentem, v 90. letech byl také ministrem kultury.

Pavel Tigrid na dobové fotografii
Pavel Tigrid na dobové fotografii