Vandas půjde do voleb pod hlavičkou jiné strany

Praha - Představitelé rozpuštěné krajně pravicové Dělnické strany (DS) půjdou do voleb pod hlavičkou spřízněné Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Tu vede matka Tomáše Vandase, který bude tváří kampaně. Novinářům to na dnešní tiskové konferenci v Praze řekl Vandas. Do nového subjektu se podle něj přesune i členská základna. Nejvyšší správní soud rozhodl o rozpuštění strany ve středu, mimo jiné proto, že její program směřoval k potlačení demokracie a stranu ovládli militantní rasisté. Vandas se opakovaně vyjádřil, že cítí podporu veřejnosti a i přes zrušení DS se chce ucházet o voličské hlasy v letošních volbách.

„Došlo k dohodě mezi Dělnickou stranou a Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. Naši lidé budou kandidovat za tento politický subjekt a lze předpokládat, že v nejbližší době dojde k přesunu členské základny do tohoto politického subjektu a přesun již začíná v této době. Myslíme si, že je to nejvhodnější řešení této situace,“ řekl Vandas.

Ministerstvo vnitra říká, že proti tomu zasáhnout nemůže - maximálně uskupení sledovat a případně navrhnout, aby ho Nejvyšší správní tribunál taky zakázal.

Ivan Langer

0„Ukazuje se, že jedno soudní rozhodnutí, třebaže vítané, nic nevyřeší. Lidé tady zůstávají a řešení v boji proti extremismu je někde jinde než v zakazování politických stran. Je to vzdělávání, vzdělávání, vzdělávání v oblasti rodin a škol tak, aby lidé byli co nejvíce odolní vůči rádoby jednoduchým řešením, které extremisté předkládají.“


Politolog Miroslav Mareš s takovým řešením má trochu problém: „Já se domnívám, že může dojít k tomu, že osloví stávající voličskou základnu a ta potom vyjádří podporu této straně ve volbách. Z právního hlediska je situace nejasná,“ uvedl Mareš pro ČT.

Členská základna DS nyní podle Tomáše Vandase čítá téměř 1000 členů. Předseda DS podle svých slov počítá s tím, že do DSSS se přesune 90 procent členů a místních organizací. První volební mítinky DSSS by se měly odehrát 27. března v Příbrami a Dobříši.

DS sice podá proti středečnímu rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o jejím rozpuštění ústavní stížnost, její představitelé však podle Vandase nechtějí riskovat, že by Ústavní soud verdikt NSS potvrdil po podání kandidátek, ale ještě před volbami, takže by byla DS z voleb vyřazena.

Dělnická strana sociální spravedlnosti podle údajů z internetu sídlí v jendom z paneláků v Praze 6 a její oficiální představitele, Vandasovu matku Hanu Pavlíčkovou a místopředsedu Tomáše Hamšíka, není možné zastihnout. Nově spuštěným internetovým stránkám dominuje Tomáš Vandas. Ten chce stranu, kterou původně zakládal spisovatel Tomáš Magnusek s bývalým disidentem Janem Brojem a extrémisté ji postupně ovládli, využít jako přechodné řešení. Pokud bude Dělnická strana vymazána z rejstříku, požádá Vandas o novou registraci původního názvu