Špidla skutečně míří do Senátu – za Českokrumlovsko

Český Krumlov - Bývalý eurokomisař, premiér a šéf sociální demokracie Vladimír Špidla bude na podzim kandidovat do Senátu ve volebním obvodě číslo deset Český Krumlov. Jeho kandidaturu dnes jednomyslně schválili delegáti z Českokrumlovska, Prachaticka a Českobudějovicka na obvodní nominační konferenci. O křeslo se nejspíše utká s dosavadním senátorem ODS Tomášem Jirsou, nicméně zatím získal nominace několika místních organizací.

Motiv, proč Špidla přijal nominaci, je podle něj jednoduchý: „Prošel jsem neobvyklou politickou zkušeností a je mi 59 let, mohu tedy počítat, že sedm - deset let ještě budu v plné formě a budu moci ze sebe vydat to, co jsem získal. Chci své zkušenosti a znalosti, které jsem získal v životě, dát ve prospěch České republiky, jižních Čech, senátního obvodu, který znám relativně dost dobře,“ řekl Špidla novinářům. Poznamenal, že k regionu má i své osobní vazby, jeho děda žil v Hůrce v Pošumaví. 

Špidla teď má trvalé bydliště v Praze, jeho mateřskou organizací ČSSD je ale stále jindřichohradecká. V Českém Krumlově by si rád pořídil byt. 

Voliče chce Špidla oslovit poctivostí a racionalitou. Prodiskutovat s nimi chce problémy, konfrontovat představy v úzké spolupráci s krajem, aby našli možnosti, na kterých je shoda, které mají smysl a které by mohl ovlivnit. „Já nemíním slibovat věci, které v případě, že jste zvolen senátorem, možné nejsou,“ zdůraznil. Naprostá většina konkrétní správy země je podle něj na zastupitelstvech obcí a kraji.

Nominaci Špidly do Senátu přivítal předseda krajského výkonného výboru ČSSD a hejtman Jiří Zimola. „Jsem rád, že jsme se s Vladimírem Špidlou domluvili a přijal naši nabídku. On je Jihočech a problémy regionu dobře zná. Definován je jako hospodářsky slabý, je zapotřebí, aby naše politické vize tuto skutečnost reflektovaly,“ uvedl předseda.