Topolánek v OVM: Systém zbrojních zakázek se musí změnit

Praha - Předseda ODS Mirek Topolánek kritizoval systém zadávání zbrojních státních zakázek. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce tak reagoval na kauzu kolem nákupu stíhaček Jas39 Gripen a obrněných transportérů Pandur. Topolánek spolu s předsedou SPO Milošem Zemanem zároveň popřeli svou vinu na obou sporných zakázkách. S bývalým náčelníkem generálního štábu Jiřím Šedivým se Topolánek shodl na tom, že by se výběrová řízení pro ministerstvo obrany měla změnit.

Podle Topolánka jsou systémy státních zbrojních zakázek kvůli stupni utajení vždy spojeny s korupcí. Je sice pravda, že technická část by měla podléhat utajení, ale ta ekonomická by měla být zcela otevřená, řekl k tomu Šedivý. Zbrojní zakázky by podle předsedy ODS měly podléhat daleko větší kontrole a měl by se zcela změnit systém výběrového řízení. S tendry by měl být také spojený vnitřní audit.

„Zbrojní zakázky nikdy nepodléhaly standardním výběrovým řízením a zákonu o veřejných zakázkách, a to je první problém. Druhý problém - ten systém řešení zakázek, který já jsem se snažil řešit během mé vlády, to znamená takzvaná sekce vyzbrojování, je stát ve státě, který si v podstatě dělá, co chce,“ uvedl Topolánek.

Video Reportáž Tomáše Vlacha
video

Reportáž Tomáše Vlacha

V poslední době se o podezření z korupce při armádních zakázkách hovoří především v souvislosti s pořizováním letounů Jas-39 Gripen nebo obrněných transportérů Pandur.

Mirek Topolánek v OVM
Mirek Topolánek v OVM