Dialýza nebo transplantace? Češi mají problémy s ledvinami

Praha – Každý desátý Čech má problémy s ledvinami, přitom většina nemocných o tom nemá ani tušení. Nic je nebolí, ale při zanedbání léčby jim může v krajním případě jejich důležitý orgán selhat. Na řadu pak přijde dialýza. Ta je v tuzemsku nevyhnutelná pro tisíce lidí. Pokud se chce člověk vyhnout pravidelným návštěvám nemocnice, může sáhnout k druhé variantě. Transplantace ale není zcela bez problémů. Musí se najít vhodný dárce a důležitý je i dobrý zdravotní stav pacienta.

Problémy s ledvinami má přes milion obyvatel Česka. Nejohroženějšími skupinami jsou diabetici, kuřáci a také lidé s vysokým krevním tlakem. Nemocní nemusí mít dlouho žádné potíže. Ovšem, když se projeví první příznaky – únava, dušnost, nevýkonnost – je už většinou pozdě. Pak už nezbývá než pacienta připojit na dialyzační přístroj. A na ten je u nás odkázáno více než 8 tisíc lidí.

Dalším řešením je transplantace ledvin. Náročná operace je ale pro většinu pacientů příliš nebezpečná. „Zhruba sedmdesát až osmdesát procent pacientů nemůže z medicínských důvodů na transplantaci,“ uvádí Sylvie Opatrná z plzeňské interní kliniky. Většina Čechů proto po selhání ledvin chodí do nemocnice třikrát týdně na krevní dialýzu.

Dialýza v pohodlí domova

Jenom desetina z nich využívá pohodlnější variantu – břišní dialýzu, kterou si pacient provádí sám doma. Díky moderním technologiím už ale nemusí trávit přes den hodiny na přístroji. Dialýzu absolvuje v noci, když spí.

A lidé po selhání ledvin tak konečně můžou bez obav cestovat - dialyzační přístroj a roztoky si vozí s sebou v kufru. Problémy jsou jenom na některých letištích při kontrolách, zavazadlo s přístrojem totiž ochranku někdy dost zaskočí.

Transplantace ledvin
Transplantace ledvin
Více fotek
  • Transplantace ledvin autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/376/37593.jpg
  • Domácí dialyzační přístroj autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1447/144659.jpg