Politici před volbami srší nápady na změnu jejich pravidel

Praha - Politici přicházejí před blížícími se parlamentními volbami s nápady na změnu jejich pravidel. Zatímco sociální demokraté chtějí, aby se pořadí na kandidátkách dalo víc ovlivňovat preferenčními hlasy, opačný cíl má skupina poslanců ODS. Jejich návrh už ve sněmovně leží. O úpravě výběru zákonodárců v Otázkách Václava Moravce mluvili i dva bývalí premiéři - Mirek Topolánek a Miloš Zeman.

Zemanovi se nelíbí návrh ODS, aby voliči měli menší šanci ovlivnit pořadí na kandidátkách. Návrh podle něj „zabetonovává volební zákon takovým způsobem, že si občané už vůbec nemohou vybrat svého politika“. Komunisté, lidovci a TOP 09 vidí problém v tom, že už je vyhlášený termín voleb a že by se zákon musel měnit narychlo. Podle zelených je neústavní to, že menší strany potřebují k získání sněmovních křesel větší podporu.

Současný volební systém nahrává neznámým poslancům

Video Reportáž Jany Čermákové, Ziny Plchové a Jakuba Dolanského
video

Reportáž Jany Čermákové, Ziny Plchové a Jakuba Dolanského

Určitou šanci, že se ve sněmovně začne projednávat, má návrh sociálních demokratů. Podporují ho hlavně ti poslanci, kteří jsou na nevolitelných místech kandidátek. Vedle známých a méně známých poslanců totiž zasedají ve sněmovně i zákonodárci zcela neznámí. A právě této skupině nahrává současný volební systém, který umožňuje voličům měnit pořadí na kandidátkách jen velice omezeně, a výběr kandidátů tak nechává v rukou politických stran. K tomu, aby nějaký kandidát na volebním lístku poskočil, musí dostat pět procent preferenčních hlasů. Ve sněmovně se proto zrodil nápad toto číslo snížit na dvě procenta.

Skupina poslanců se bude snažit svůj návrh prosadit ještě na březnové schůzi. Mají jen pár dní na to, aby návrh stihli schválit ještě do voleb. Pokud by dvouprocentní limit platil už před čtyřmi lety, sněmovna by se změnila k nepoznání. V lavici za ODS by seděla třeba advokátka Klára Slámová či cestovatel Pavel Pavel. Za ČSSD pak ústecký odpůrce současného vedení strany Jaroslav Foldyna nebo exposlanec Radim Turek.

Se změnou souhlasí hlavně ti poslanci, kteří se dostali na těžko volitelná místa, zdaleka ne všichni tím ale jsou nadšeni. Při snížení na dvě procenta se kandidátky volně rozhází a hrozí, že si každý bude kandidovat zcela za sebe, argumentuje například poslanec Marek Benda.

Miloš Zeman v OVM
Miloš Zeman v OVM