Rozdíly v alimentech má korigovat ministerská tabulka

Praha - Rodiče i advokáti si stěžují na rozdíly ve stanovených alimentech. Tvrdí, že rozsudky se u jednotlivých soudů v republice výrazně liší. Teď jejich slova podpořil i ministerský pokus. Soudci v něm pro modelové příklady měli navrhnout výživné: odlišnosti podle krajů činily i 100 procent. Ministerstvo spravedlnosti chce sjednotit rozhodování o výživném napříč republikou a inspirovalo se v Rakousku. Dítě do šesti let tam má nárok na 16 procent příjmu rodiče, alimenty na patnáctileté jsou zhruba 20 procent, na ty starší i 22 procent z platu.

Na přípravě tabulky se podílejí odborníci i soudci. Hotová má být v březnu a pro soudce nebude závazná, vyjde pouze jako doporučení. „Pokud by se některý soudce chtěl odchýlit nahoru nebo dolů, tak má volné ruce,“ říká ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Doporučené sazby pomohou i podle advokátů, i když jen ve standardních případech rozvodů.

V ministerském pokusu byly navrženy dva modelové příklady: praktická lékařka s platem 30 tisíc se rozvádí s manželem plastickým lékařem s příjmem 165 tisíc měsíčně. Soud má určit výživné na šestnáctileté dítě s řadou koníčků. Opatrovničtí soudci a soudkyně otci v modelovém příkladu navrhli alimenty 15 tisíc měsíčně, ale i třicet. Ve druhém příkladu šlo o třináctiletého chlapce, o něhož se po rozvodu stará otec s příjmem 32 tisíc měsíčně. Matka je bez práce a pobírá sociální dávky. Dosud platila alimenty 500 korun měsíčně. Soudy navrhují zvýšení na 800, ale také na dva tisíce.

A jak by dopadly modelové příklady, pokud by české soudy přebraly rakouské sazby? Na šestnáctiletého potomka by otec posílal podle tabulek zhruba 36 tisíc korun. Ve druhém modelu nelze podle soudců postupovat jen podle tabulek, nutné by bylo individuální posouzení. Sazebník by ale matce určil výživné na třináctileté dítě ve výši 850 korun.

Modelový příklad 1
Modelový příklad 1
Více fotek
  • Modelový příklad 1 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1447/144682.jpg
  • Modelový příklad 2 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1447/144683.jpg