Náledí zkomplikovalo dopravu, nehody blokovaly D1 i R7

Slaný/Rousínov (Vyškovsko) – Hromadné nehody komplikovaly dopoledne cestování po zmrzlé republice. Nejvážněji narušily provoz havárie na dálnici D1 mezi Brnem a Vyškovem a na rychlostní silnici R7 mezi Prahou a Slaným. Na D1 u Rousínova na Vyškovsku se srazily dva kamiony, nákladní auto a osobní auto a blokovaly oba směry. Na R7 u Lidic havarovalo hned čtrnáct vozidel a tah byl směrem na Slaný uzavřen až do půl dvanácté. Nehody si vyžádaly dvě těžká zranění a velké škody. Odstranit následky havárií se hasičům podařilo až pozdě odpoledne. Náledí zkomplikovalo dopoledne dopravu také na Karlovarsku.

Nehoda se stala mezi 7. a 8. kilometrem po sedmé hodině ráno. Jedno auto se neudrželo na zledovatělé vozovce a vrazilo do billboardu. K nehodě přijeli hasiči a policisté a do jejich odstavených vozidel poté narazila další vozidla, jejichž řidiči nezvládli řízení. Řidičku, která bourala jako první, záchranáři ošetřili na místě. Jiného šoféra ale museli převést do střešovické nemocnice. „My jsme ho vezli s úrazem hrudníku,“ sdělila mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková. Pravděpodobnou příčinou všech nehod bylo nepřizpůsobení rychlosti stavu a povaze vozovky, uvedla policejní mluvčí Jana Šteinerová.

/*json*/{"map":{"lat":50.170851299,"lng":14.2010307312,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.179096777005,"lng":14.1965675354,"type":"2","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Po uzavření rychlostní silnice vznikla nepřehledná situace u sjezdu na Lidice, kam policisté vrátili auta, která uvízla u nehody. K exitu se sjížděla vozidla ze dvou směrů a policisté je jenom s obtížemi usměrňovali. Uzavírka trvala asi 4,5 hodiny.

D1 už je průjezdná, řidiči musí být opatrní

Na dálnici D1 se nehody staly mezi 213. a 214. kilometrem kolem půl páté nad ránem. Na počátku havárie tří aut, která jela směrem na Vyškov, zřejmě bylo kolo, které upadlo nákladnímu autu. Do kola ležícího uprostřed dálnice pak narazilo osobní auto. Následně při vyhýbání upadlému kolu narazil do havarovaného nákladního auta ještě projíždějící kamion. Mezitím další kamion z neznámých důvodů prorazil svodidla a převrátil se přes vozovku ve směru na Brno. Kvůli nehodám se vytvořily až pětikilometrové kolony v obou směrech. Následky havárií se podařilo odstranit až během odpoledne.

##GMAP:3583:Nehoda u Rousínova##

Od rána se na namrzlých silnicích stala řada dopravních nehod. Vedle nehod na D1 a R7 se hromadná havárie nejméně osmi vozidel stala také na regionální silnici na Lounsku. Problémy s náledím byly také na Karlovarsku, kde uvízlý kamion celý den blokoval silnici III. třídy z Mariánských Lázní do Pramenů. Silničáři upozorňují řidiče, aby nespoléhali na teploměry, protože silnice pořád namrzají. Řidiči musí být opatrní zejména v lesních úsecích a na mostech. Ve městech potom na kruhových objezdech. Sníh a led přitom ohrožuje i chodce.

Kolona vozidel před nehodou na D1
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24