Festival proti totalitě chystá i rekonstrukci soudního procesu

Praha – V Praze dnes začal mezinárodní festival Mene Tekel, který připomíná totalitní režimy u nás i v jiných zemích. Už po čtvrté ho pořádá občanské sdružení Umění bez bariér. Na různých místech hlavního města bude přes třicet akcí, především výstavy, koncerty, promítání dokumentů nebo diskuze. Počítá se i s programem pro školy. Nad festivalem převzal záštitu mimo jiné i primátor Pavel Bém. Netradiční akcí bude sobotní rekonstrukce soudního procesu s univerzitní profesorkou Růženou Vackovou. Festival v neděli v Chrámu svatého Víta zakončí bohoslužba za popravené, umučené a zemřelé politické vězně. Celá akce skončí 28. února.

Festival otevřela na Staroměstském náměstí demonstrace proti totalitě a násilí. Od 14:00 na ní zahrál Jaroslav Hutka a skupina Blue Effect s Radimem Hladíkem, o hodinu později byl projekt oficiálně zahájen z balkonu paláce Kinských.

Jan Řeřicha, ředitel festivalu:

„Vedle ozbrojeného odboje existoval také odboj jako jakási vzpoura vzdělaných lidí - umělců, spisovatelů, kteří bojovali s totalitou, nesmířili se s ní. A šli za to většinou do vězení.“

Video Reportáž Ivy Němcové
video

Reportáž Ivy Němcové

Hlavní téma letošního festivalu nese název Intelektuální odboj proti totalitě. Jde zejména o umění, vzdělávání a diplomacii jako formu boje proti totalitním režimům. Tomu odpovídá i výběr hostů, kteří na festival zavítají. Jsou jimi například takzvaný nestor boje za lidská práva Tomor Aliko z Albánie nebo bývalý komunistický vězeň Andrija Vučemil.

V sobotu 27. února pak dojde na velmi očekávanou součást festivalu, což je rekonstrukce politického procesu z padesátých let. Ta je připravena ve spolupráci se studenty Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Proběhne přímo v prostorách Vrchního soudu v Praze na Pankráci.