Stíhaného Kvapila vyškrtla ODS z kandidátky

Brno - Bývalý starosta Brna-Žabovřesk Aleš Kvapil stíhaný pro podezření z korupce již není na jihomoravské sněmovní kandidátce ODS. Nahradila ho na ní poslankyně Dana Filipi (ODS), rozhodl regionální sněm. Filipi figuruje po dnešku na šestém místě, které občanští demokraté považují za volitelné. ODS má na jihu Moravy osm poslanců a jejich počet chce ve volbách obhájit nebo navýšit na devět, řekl dnes novinářům krajský předseda Jiří Kadrnka.

Kadrnka na dnešním sněmu zároveň obhájil svůj post, byl znovu zvolen jihomoravským předsedou. V rozhovoru s novináři přiznal, že žabovřeská korupční aféra bude jeho práci ovlivňovat i v příštích týdnech a měsících. Podle něj lze z různých indicií usuzovat, že kauza, při níž policie pro podezření z korupce zadržela dva vlivné brněnské občanské demokraty včetně jednoho starosty, byla provokací řízenou zevnitř strany a formou vnitrostranického boje. Kadrnka v této souvislosti poukázal na Brno-sever.

Tamní radnici vede Leo Venclík (ODS), jehož bratr Milan Venclík (ODS) přišel loni o křeslo krajského stranického šéfa a poté i krajského radního. Ve stranické funkci ho nahradil právě Kadrnka, který se postavil do čela Venclíkových oponentů. Podle kuloárních informací z ODS usiluje starší z bratrů Venclíků Milan o návrat a jakákoliv špatná zpráva o současném vedení jihomoravské ODS mu tak vyhovuje.

Občanští demokraté dnes zvolili celé jihomoravské vedení. Místopředsedy se nově stali například starosta Brna-Bohunic a kandidát ODS na brněnského primátora Robert Kotzian i poslanec Michael Hrbata z Vyškova. Kandidátku ODS vede na jihu Moravy stranický předseda Mirek Topolánek.