Dvojnásobné vraždě v Č. Budějovicích mohla policie zabránit

České Budějovice - Vraždě skladatele a jeho ženy v Českých Budějovicích mohli policisté zabránit. Prokázala to prověrka jejich postupu, kterou provedlo oddělení vnitřní kontroly jihočeské policie. Je to jeden z mála případů v historii Česka, kdy policie přiznala pochybení. Podezřelým z vraždy je syn zavražděné z předchozího manželství, který páru dlouhodobě vyhrožoval.

Jihočeský policejní ředitel Radomír Heřman postavil mimo službu náměstka pro vnější službu Romana Bláhu a zahájil vůči němu kázeňské řízení. Dodal, že má konkrétní indicie, co konkrétně mohli policisté učinit, aby tragédii předešli, ale zveřejní je až po ukončení prověrky. Ta podle něj může trvat několik týdnů.

Na postup policie si stěžuje exmanželka zavražděného muže i jeho syn. Podle nich mohla policie dvojnásobné vraždě zabránit, protože o výhrůžkách věděla. Manželé totiž měli strach o život skoro půl roku a během té doby žádali policii o pomoc třikrát, naposledy dvě hodiny před vraždou. Navíc měli policisté od podzimu posudek, který jasně říkal, že je Heidinger nebezpečný. Kauza se dále vyšetřuje. Případem se zabývá i policejní inspekce.

Policejní prezident Oldřich Martinů

0„Je to velmi zásadní záležitost a dle mého názoru jihočeská policie neučinila vše, co učinit měla tak, aby tomuto fatálnímu pochybení zabránila.“ Jihočeští policisté musí podle Martinů přijmout taková opatření, aby se něco podobného už nikdy neopakovalo. Pokud by policejní inspekce zjistila provinění u konkrétních lidí, hrozí jim i trestní stíhání.

Hejtman Jiří Zimola požádal počátkem minulého týdne otevřeným dopisem policejního prezidenta o důkladné prošetření události, to samé učinili i pozůstalí. Žádají o prověrku policejního postupu nejen bezprostředně před vraždou. Heidinger prý již dříve hudebníkovi vyhrožoval zastřelením a několikrát ho fyzicky napadl. „Jsem spokojen s výsledky, které dnes prezentoval policejní ředitel. Protože se ukazuje, že to selhání nebylo systémové selhání, ale že to zcela jasně bylo selhání nějakých jednotlivců,“ řekl Zimola. Doufá, že se podaří zjistit, o které policisty šlo, a očistí se tak další tisíce policistů, kteří svou práci vykonávají dobře. 


Vražda se stala krátce po půlnoci 11. února nedaleko centra Českých Budějovic v jednom z činžovních domů v Komenského ulici. Podezřelého osmadvacetiletého Jana Heidingera ještě odpoledne dopadla německá policie. Nyní je v cele v Pasově. Teď musí zasednout soud, který rozhodne o vydání. Pokud by se Heidinger odvolal, celá věc se může protáhnout o několik týdnů i měsíců.