Barták odmítl, že by znal bývalé manažery Steyru

Praha – Ministr obrany Martin Barták popřel, že by znal bývalé manažery Steyru, kteří v rozhovoru pro MF Dnes naznačili, že by za nákupem obrněných transportérů pro českou armádu byla politická korupce. Barták se podle svých slov s těmito manažery nikdy nesetkal a ve chvíli, kdy dostal na ministerstvu projekt nákupu pandurů na starost, už ani jeden z nich ve Steyru nepracoval.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová pověřila Bartáka jednáním v roce 2007 poté, co transportéry neprošly kontrolními zkouškami. Tehdejší náměstek pak jednal o nové smlouvě, ale prý jenom s oficiálními představiteli vlastníka Steyru, společnosti General Dynamic. Výsledkem bylo snížení objednávky na polovinu, čímž podle Bartáka Česko ušetřilo devět miliard.

Barták také upozornil, že ani jeden z manažerů během rozhovorů neřekl jeho jméno – to činil pouze redaktor MF Dnes Janek Kroupa. Za spojením kauzy pandur s Bartákovým jménem je podle ministra snaha jej poškodit, nebo si přivydělat. O okolnostech nákupu transportérů už detailně informoval vládu v čele s premiérem Janem Fischerem. 

Video Barták odmítá spojitost s manažery Steyr
video

Barták odmítá spojitost s manažery Steyr

Steyr byl úspěch našeho vyjednávání

Původní kontrakt na nákup pandurů podepsala sociálnědemokratická vláda Stanislava Grosse. Barták připomněl, že vláda premiéra Mirka Topolánka tento kontrakt zrušila poté, co Steyr nedokázal dodržet smluvní podmínky. Hrozba arbitráže o desítky miliard korun i fakt, že by nový tendr trval několik let, pak vedly k rozhodnutí vyjednat smlouvu novou. Podle Bartáka tímto postupem vláda ušetřila přes devět miliard korun a dokázala zajistit vozidla vybavená tak, aby chránila životy českých vojáků. Jednotková cena jednoho transportéru se přitom podle Bartáka nezměnila, zachována zůstala i původní výše offsetových programů.

Pandurů se na brífinku zastal i náčelník generálního štábu armády Vlastimil Picek. „Armáda nakupovala celou zbraňovou platformu, nikoli holá vozidla. Pandur splňuje požadavky na ochranu posádky a dává záruku dlouhodobého provozu. Transportéry nakupujeme s výhledem na několik desítek let,“ uvedl Picek s tím, že ve druhé polovině roku 2010 se předpokládá nasazení čtyř pandurů v Afghánistánu a posléze i v Kosovu.

Ministr obrany také odmítá, že by pandury byly předražené, a to navzdory tomu, že je Portugalsko nakoupilo skoro třikrát levněji. Kontrakt české a portugalské armády prý nelze srovnávat kvůli rozdílnému vybavení vozů, DPH i offsetovým programům.