Antimonopolní úřad bude prošetřovat státní maturity

Praha – Antimonopolní úřad bude přezkoumávat celý proces kolem státních maturit včetně 300milionového tendru, který vyhrála firma Logica Czech Republic. Senátor a náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek (ČSSD) totiž kvůli maturitám podal k ÚOHS stížnost, protože je prý celý projekt netransparentní. Chládek proti státním maturitám vystupuje už delší dobu, podle něj jsou nepřipravené a neprůhledné, proto je chce pozastavit a přepracovat. S tím ovšem nesouhlasí ministryně školství Miroslava Kopicová, podle které vše běží podle plánu. Ministryně také varovala před tím, aby se téma státních maturit nestalo součástí předvolebního boje.

Senátor Chládek žádá podrobnější prověření nejen soutěže, v níž uspěla Logica Czech Republic, ale i předvýběru externí firmy, která tendr pro ministerstvo připravovala. „Považuji to za netransparentní a zároveň si myslím, že tam dochází k mrhání prostředků ze státního rozpočtu a evropských peněz,“ prohlásil. Antimonopolní úřad by podle něj měl tyto skutečnosti prozkoumat, celý proces případně zastavit a zabránit podpisu smlouvy s vítěznou firmou. Chládek chce zároveň uspořádat veřejné slyšení v Senátu a uspořádat ke státním maturitám celorepublikovou petici.   

Sporný tendr, který vyhrála firma Logica Czech Republic, se týká zakázky na digitalizaci a logistiku maturit, společnost během pěti let od státu dostane 300 milionů. „Jsou tam debaty, že vlastně není jasné, komu úplně patří,“ kritizoval středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Logica je přední světová společnost poskytující služby v oblasti informačních technologií, spolupracovala například s pražským dopravním podnikem na projektu Opencard.   

Státní maturity by se měly spustit příští rok na jaře. Jejich příprava stála od roku 2000 celkem 342 milionů korun. Do roku 2011 pak spolkne ještě dalších 285 milionů, provoz bude ročně stát čtvrt miliardy. Původně měly začít v roce 2008, pak v roce 2010. Jejich start byl kvůli nepřipravenosti posunut na rok 2011.