Premiér požaduje, aby byly Pandury prioritou pro Veseckou a Martinů

Praha - Premiér Jan Fischer dnes apeloval na policejního prezidenta Oldřicha Martinů a Nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, aby za svou prioritu pokládali prověření informací z médií o možné korupci při koupi transportérů Pandur. Vesecká a Martinů by o výsledcích takové prověrky měli premiéra i veřejnost informovat „v obvyklé době“. Vesecká i Martinů již přislíbili, že se celé kauze budou detailně věnovat, policejní prezident dokonce připustil, že první poznatky by mohl mít k dispozici již koncem března.

Vládu o vývoji zakázky za 14,4 miliardy korun ráno informoval ministr obrany Martin Barták. Schůzky se státní zástupkyní i policejním šéfem se účastnil i ministr vnitra Martin Pecina. Mladá fronta Dnes (MfD) minulý týden upozornila na možnou korupci v případě nákupu Pandurů, když zveřejnila tajně pořízené nahrávky rozhovorů se dvěma někdejšími manažery výrobce transportérů Pandur, rakouské společnosti Steyr.

Wolfgang Habitzl a Herwig Jedlaucnik hovořili mimo jiné o provizích pro politické strany a jako osoby, na něž je možné se obrátit, jmenovali bývalého premiéra Stanislava Grosse, někdejšího ministra obrany Karla Kühnla a nynějšího ministra Martina Bartáka. Všichni takové obvinění důrazně odmítli.

Video Rozhovor s Pavlem Ottem v Událostech, komentářích
video

Rozhovor s Pavlem Ottem v Událostech, komentářích

Kühnl jako ministr Paroubkovy vlády v demisi podepsal v roce 2006 první ze smluv na dodávku transportérů. Tu vypověděla vláda Mirka Topolánka, která se ale lekla možné arbirtráže a se Steyrem jednala dál. Novou smlouvu na méně transportérů za méně peněz podepsal tehdejší první náměstek ministryně obrany Barták loni na jaře.