Ve Slavonicích mají problém s kamiony

Slavonice (Jindřichohradecko) - Ve Slavonicích na Jindřichohradecku prohráli odpůrci těžké dopravy. Zákaz vjezdu kamionů přes tamní hranice byl zrušen a obcí denně projíždí cestou do Rakouska těžké kamiony. Organizátoři petic se cítí podvedeni. Silnice je tam úzká a není pro těžkou nákladní dopravu stavěná. Otevření přechodu inicioval kraj, propustná hranice uleví zase dopravě v okolí.

Některé historické domy u cesty už ale praskají. Problémy jsou ve staré slavonické poště, kterou před sedmi lety majitel opravil a teď její křížová klenba začíná praskat. „Jsou tady zcela zásadní praskliny statického formátu, které výrazně ohrožují statiku celého objektu,“ uvedl majitel historického domu Pavel Nováček. Poničené jsou tam i restaurované nástěnné malby, přímo pod okny projíždějí kamiony se dřevem.

Dva roky neúspěšně bojovali někteří místní proti těžké dopravě a pod petici shromáždili téměř tisíc podpisů. „Vnímáme to jako ignoranci názorů občanů,“ řekla odpůrkyně nákladní dopravy Tereza Kuhnová. Podle starosty ale zrušení zákazu vjezdu těžkých aut situaci zásadně nezhoršilo. Myslí si však, že by se kamiony měly okolí spíše vyhnout. „Ať nejezdí na Slavonicko, protože ty komunikace skutečně nejsou k tomu stavěny,“ doplnil starosta Slavonic Luboš Kryzan (nez.).

Podle zástupců kraje jde ale pouze o zkušební provoz. „Tu situaci budeme celý rok monitorovat a po roce ji vyhodnotíme,“ uvedla mluvčí Jihočeského kraje Kateřina Koželuhová.

Naopak v nedaleké Nové Bystřici rozhodnutí uvítali. Přes zdejší přechod ještě loni denně projíždělo 120 nákladních aut, teď jejich počet výrazně klesá.

Odpůrci těžké nákladní dopravy se ve Slavonicích nechtějí vzdát a plánují další protestní akce. Majitelé poškozených domů se obrátí na soud.