Posuzovatele státních zakázek prověří bezpečnostní úřad

Praha - Vláda dnes rozhodla, že od 1. dubna budou o výběrových řízeních v hodnotě nad půl miliardy korun rozhodovat jen lidé s prověrkou na stupeň důvěrné. Od září by stejnou prověrku měli mít lidé rozhodující o tendrech nad 300 milionů. Oznámil to po zasedání kabinetu premiér Jan Fischer.

„Budeme žádat, aby členové komisí měli bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrné, protože součástí této prověrky je i prověření majetkových poměrů a finančních transakcí,“ uvedl Fischer. Dodal, že vláda tak bude mít „pevnější jistotu o personálním obsazení hodnotících komisí“. Zdůraznil, že nová pravidla se nebudou týkat pouze členů komisí, ale všech lidí, kteří rozhodují, takže i těch, kteří například schvalují zadávací podmínky nebo výběr nejvhodnější nabídky. Součástí nových pravidel je i zavedení pravidelných hlášení jednotlivých ministrů vládě o chystaných a uskutečňovaných zakázkách.

Prověrky v České republice provádí Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Jeho představitelé už v minulosti dali najevo, že budou mít dostatečnou kapacitu prověřit i dodatečný počet dalších žadatelů. NBÚ má podle návrhu také do měsíce společně s ministerstvem pro místní rozvoj připravit novelu zákona o výběrových řízeních. V ní by byly nově definovány takzvané „citlivé činnosti“ spojené s výběrovými řízeními. Definici NBÚ potřebuje k tomu, aby mohl osoby prověřovat bez přímého udělení prověrky určitého stupně.