Vláda uvolnila očkování proti prasečí chřipce pro všechny - bude zadarmo

Praha - Vláda uvolnila vakcíny proti prasečí chřipce pro všechny občany, včetně dětí od tří let. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková k tomu dodala, že je očkování pro občany dobrovolné a bude zdarma. Vláda původně objednala milion vakcín pro chronicky nemocné pacienty a také pro lidi nezbytné pro chod státu. O očkování ale nebyl zájem, stát proto vyjednal, že třetinu objednaných vakcín nebude muset odebrat.

„Vakcína Pandemrix bude všem hrazena ze státního rozpočtu, aplikaci zaplatí zdravotní pojišťovna, neplatí se ani regulační poplatek,“ uvedla ministryně. Očkování budou organizovat kraje a bude probíhat ve vakcinačních centrech, teď se očkuje u praktických lékařů. Dospělí nepotřebují od svého lékaře žádné doporučení, děti by je ale měly mít od svého praktického pediatra. Těhotné ženy potřebují doporučení gynekologa, mohou se nechat očkovat od čtvrtého měsíce těhotenství.   

Stát objednal loni v srpnu milion vakcín za 220 milionů korun. Původně mělo být očkováno půl milionu vybraných lidí, každý dvěma dávkami. Nakonec testy prokázaly, že většině stačí jedna dávka. V pátek ministryně Jurásková oznámila, že stát 30 procent objednaných vakcín neodebere. Dnes o tom informovala kabinet. 

Dnes dostali možnost nechat se očkovat přímo ve Strakově akademii všichni ministři. Na dotaz, zda některý z členů vlády nabídku využil, Jurásková uvedla, že jde o záležitost privátní, tudíž o ní nebude vláda informovat. Podle serveru Novinky.cz se nedal očkovat nikdo, sama Jurásková se nechala očkovat už dříve.