Točna zůstane v Českém Krumlově minimálně do roku 2015

Český Krumlov - Otáčivé hlediště zůstane v parku českokrumlovského zámku minimálně do roku 2015. Ministr kultury Václav Riedlbauch tak vyhověl společné žádosti jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly, českobudějovického primátora Juraje Thomy a starosty Českého Krumlova Luboše Jedličky. Ti v lednu kritizovali současnou praxi, kdy se nájemní smlouva uzavírá vždy na jeden rok. Točna se nelíbí organizaci UNESCO, která Český Krumlov zapsala na seznam světového kulturního dědictví.

Národní památkový ústav uzavře s městem České Budějovice novou nájemní smlouvu na provozování otáčivého hlediště v parku v Českém Krumlově. „Pro všechny příznivce otáčivého hlediště je to určitě dobrá zpráva, pro Jihočeské divadlo navíc jistota, že může program plánovat v dlouhodobějším horizontu,“ uvedl primátor Thoma.

Primátor však příliš nerozumí výtce ministra, že mu nebylo dodáno stanovisko k variantám řešení další existence otáčivého hlediště. Podle Thomy bylo v prohlášení takzvané Tříkrálové deklarace, kterou začátkem ledna podepsal spolu s hejtmanem Zimolou a starostou Jedličkou, výslovně uvedeno, že trvají na stávajícím umístění otáčivého hlediště v zámeckém parku a že upřednostňují jeho rekonstrukci v podobě, která bude k parku víc přátelská. „Zbylé dvě ministerské varianty, tedy vybudování otáčka mimo zámecký park nebo realizaci finančně gigantického projektu národního centra exteriérového divadla, jsme jednoznačně odmítli,“ uvedl Thoma.

Ministr Riedlbauch v dopise, který signatáři Tříkrálové deklarace obdrželi minulý týden, uvedl, že veškerá práce ministerských úředníků nenalezla na straně krajské a městských samospráv adekvátní odezvu. „V hledání jsme nikam nepostoupili. Kvůli společnému prohlášení jste mne nemuseli žádat o zpracování variant. S lítostí konstatuji, že moje snaha se neshledala na vaší straně se vstřícným pochopením,“ napsal ministr jihočeským politikům.

S Riedlbauchovým tvrzením ovšem primátor Thoma nesouhlasí a uvádí, že spolu s hejtmanem Zimolou a starostou Jedličkou chtějí ctít názor více než 130 tisíc občanů, kteří podepsali petici za záchranu hlediště a zachovat ho na současném místě i po roce 2015. Thoma nyní doufá, že ministr Riedlbauch nepřehodnotí svůj původní záměr svolat k osudu otáčivého hlediště další jednání. To se podle původních informací ministra kultury mělo uskutečnit během letošního února.

Kolem točny panují několik let obavy, které plynou zejména z různých interpretací výtek UNESCO vůči Česku. Výbor světového dědictví, který v roce 1992 zapsal centrum Českého Krumlova na svůj prestižní seznam, požaduje odstranění točny. Na zpracování variant řešení se jihočeští zástupci shodli na schůzce s ministrem Riedlbauchem loni v září. Ministerstvo je poté vyzvalo, aby se vyjádřili ke třem předloženým, a to ponechání současného stavu, vybudování divadla s otáčivým hledištěm mimo zámeckou zahradu anebo vybudování Národního centra exteriérového divadla v zámecké zahradě.