Fischer se dohodl s politiky - sněmovna posoudí asi 15 vládních návrhů

Praha - Předsedové parlamentních stran vyhlásili příměří v jednání - ovšem pouze na dva dny řádné sněmovní schůze 10. a 17. března. Zástupci ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a zelených se na schůzce s premiérem Janem Fischerem a šéfem sněmovny Miloslavem Vlčkem shodli na tom, že v těchto dnech proberou 15 vládních návrhů a že žádná ze stran nepředřadí jiné body. V reakci na toto jednání prohlásil prezident Václav Klaus, že by politické strany neměly do voleb prosazovat žádné zákony, které mají dlouhodobý dopad.

Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř ale zdůraznil, že dohoda neznamená automatickou podporu všem návrhům.

Cílem dnešní schůzky bylo vyřešit situaci poté, co spory mezi pravicí a levicí zablokovaly jednání sněmovny na přelomu ledna a února, a dohodnout, co ještě může sněmovna učinit do květnových parlamentních voleb. Vlček prohlásil, že seznam vládních bodů určených k projednání ve stanovených dnech ještě projedná organizační výbor sněmovny se zástupci kabinetu. „Kdyby někteří poslanci, nezařazení a další, chtěli v tyto dva dny zařadit některé body, je dohoda na tom, že strany, které se zúčastnily tohoto jednání, tyhle návrhy zablokují,“ zdůraznil.

Video Dopravní stávka v Událostech, komentářích
video

Dopravní stávka v Událostech, komentářích

Fischer byl s jednáním spokojen

Kabinet podle premiéra Fischera předloží do sněmovny především návrhy technického charakteru, jako jsou převedení evropských směrnic do českého práva. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka bude mezi body mimo jiné návrh, který ruší vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod, a novela, která snižuje cenové zvýhodnění elektřiny ze slunečních zdrojů.

0Václav Klaus:

„Sněmovna je fatálně, totálně rozpolcená. Všichni vědí, že volby jsou za tři měsíce. Dnes se pokoušet protlačit nějaké zákony, které by měly dlouhodobé, mnohaleté důsledky, je nerozumné. Já bych všechny vybízel k tomu, aby nic takového nezkoušeli dělat.“

Návrh na snížení zdanění zaměstnaneckých výhod by přitom sněmovna mohla projednat už tento čtvrtek na mimořádné schůzi. Odboráři v dopravě kvůli vyššímu danění benefitů, které platí od počátku roku, vyhrožují stávkou. ODS chce mimořádnou schůzi zablokovat, zařazení bodu na program řádné schůze ale dnes Tluchoř připustil. Podporu návrhu však neslíbil. Tluchoř je nicméně spokojen s výsledkem dnešního jednání. „Bylo dosaženo té dohody, po které jsme dlouho volali. To znamená, že v těch daných vymezených dnech se nebude nikdo snažit předřazovat vládním návrhům žádné předvolební dárečky,“ řekl.

Výsledek schůzky ocenil i šéf poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka. „Jsme rádi, že se podařilo alespoň na dva dny v té řádné schůzi dojednat určité příměří, kdy nebudou ze strany ODS organizovány obstrukce,“ řekl. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda přivítal, že se o vládních návrzích bude hlasovat na řádné schůzi sněmovny, mimořádné schůze by podle něj mohly projednání předloh zkomplikovat.

Podle zelených znamená dohoda o projednání některých vládních bodů „pokrok v mezích zákona“. „Nicméně dohoda v žádném případě neznamená, k našemu velkému zklamání, že by se ty tři poslední měsíce do konce volebního období měly nést v nějakém konstruktivnějším duchu,“ povzdychl si předseda strany Ondřej Liška. Předpokládá, že strany budou pokračovat v obstrukcích a větší klid nenastane. Ocenil však, že sněmovna se pokusí projednat a schválit alespoň novelu týkající se elektřiny z fotovoltaických zdrojů. Spokojen byl i předseda komunistů Vojtěch Filip. „Pokud by trvala na řádné schůzi obstrukce a tato dohoda by se nerealizovala, přestože jsme si to dnes slíbili, tak jsme přišli s tím, aby pan premiér požádal předsedu sněmovny o vyhlášení stavu legislativní nouze,“ prohlásil.

ČSSD chce i tak prosadit zrušení poplatků a 13. důchody

Miloslav Vlček na dotaz novinářů řekl, že žádost o vyhlášení legislativní nouze ještě neobdržel, ale pokud by se tak stalo, je připraven ji vyhlásit. V tomto volebním období to již udělal jednou, a to loni, když sněmovna hlasovala o vládním protischodkovém balíčku. Znamená to, že zákon může projednat a schválit v jednom čtení.

ODS dokázala obstrukcemi během třítýdenní schůze sněmovny na přelomu ledna a února zabránit prosazení levicových návrhů, které podle občanských demokratů zvyšují deficit státního rozpočtu. Paroubek dnes ale prohlásil, že ČSSD bude i nadále usilovat o schválení svých návrhů, a to buď na řádné schůzi mimo 10. a 17. března, nebo na některé ze schůzí mimořádných. Sociální demokraté usilují například o zrušení zdravotnických poplatků a vyplacení 13. důchodu, ale také o zavedení progresivní daně.