Liberečtí záchranáři odletí na Haiti nejdřív v dubnu

Liberec - Liberečtí záchranáři ze společnosti Hand for Help odletí pomáhat na zemětřesením postižené Haiti nejdříve v dubnu a měli by tam zůstat rok, jednotlivé týmy se ale budou střídat po třech měsících. „Většinu potřebného materiálu už máme, čekáme ale na dodání stavebnice nemocnice,“ vysvětluje zpoždění mise ředitel organizace Jaromír Dolanský. Stavebnice by podle něj měla být hotova ve druhém březnovém týdnu a teprve pak bude materiál možné zabalit a odeslat po moři na Haiti.

Týden po odeslání materiálu vyrazí na místo letecky rovněž koordinátor, který zajistí výběr stanoviště, vyložení nákladu i jeho přesun. Patnáctičlenný tým pak na místě nemocnici sestaví a uvede do provozu. Záchranáři už sehnali asi osm milionů korun, kvůli prodloužení mise ale nakonec bude potřeba asi dvacet milionů.

Nemocnice bude mít operační sál, porodnici, převazovnu a lůžkové oddělení. Podle Dolanského nefunguje na Haiti žádná elektrárna, proto tam Hend for Help poveze i elektrocentrálu. Nemocnice zajistí zdravotní péči pro oblast s přibližně 40 tisíci obyvateli. Po skončení mise zůstane objekt na místě, stejně jako tomu bylo v minulosti v případě misí na Srí Lance, v Pákistánu a v Gruzii. O bezpečnost týmu se postarají vedle příslušníků americké armády i sami technici HfH - bývalí policisté a profesionální vojáci.

Pražský magistrát slíbil na haitskou misi přispět částkou šest milionů korun. Na spolupráci přímo v místě katastrofy se dobrovolníci z HfH domluvili s dalšími pěti dobročinnými organizacemi, kterým Praha poskytne dalších zhruba 26 milionů korun. Kromě Prahy podpořila HfH také města Liberec (250 tisíc), Jablonec nad Nisou (100 tisíc), Česká Lípa (50 tisíc), Tanvald (15 tisíc) nebo Raspenava (15 tisíc). Dalších 350 tisíc korun dnes schválili krajští zastupitelé.

Peníze můžete zaslat i vy prostřednictvím sbírky na otevřeném účtu č. 4885532028/5500.