Zlínský kraj bude informovat o zpoždění autobusů

Zlín – V autobusech a na autobusových zastávkách ve Zlínském kraji se během dvou let mají objevit světelné tabule, které zpraví cestující o jízdním řádu, přípojích nebo zpoždění jejich spoje. Vedení regionu věří, že dobře informovaní cestující budou častěji jezdit veřejnou dopravou, a sníží se tak počet aut na silnicích. Vytvoření informačního systému a také centrálního dispečinku bude stát 116 milionů korun. Z toho bude kraj 85 procent čerpat z evropských fondů.

Světelné informační tabule budou k dispozici zhruba na 50 autobusových zastávkách, nádražích a terminálech. Tabule budou také ve 460 autobusech na regionálních a městských linkách. „Budou informovat o návaznosti spojů, případném zpoždění a řešení dopravní situace v průběhu,“ uvedl náměstek hejtmana Jaroslav Drozd.

Díky centrálnímu dispečinku by měli mít lepší informace k dispozici nejenom cestující, ale také krajští úředníci, kteří objednávají jednotlivé autobusové a železniční linky. Letos sklidil kraj kvůli zrušení více než pěti procent vlaků kritiku z mnoha míst, kterým se tak zhoršilo dopravní spojení. Podle Drozda se Zlínský kraj snaží situaci řešit a vyhodnocuje, kam by se vlaky se zavedením nových jízdních řádů měly opět vrátit. „Případně tam po dohodě s linkovým dopravcem nasazujeme autobusy,“ doplnil náměstek.