Stížnost na volbu děkana plzeňských práv ÚS zamítl

Brno – Advokát Karol Hrádela neuspěl u Ústavního soudu (ÚS) se stížností proti okolnostem loňské volby děkana Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni (ZČU). Neúspěšný kandidát Hrádela stížností napadl rozhodnutí akademického senátu a jmenování svého protikandidáta, bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Soud rozhodl v únoru bez veřejného jednání, dnes usnesení zpřístupnil v elektronické databázi.

Hrádela tvrdil, že Pospíšil funkci získal nestandardním způsobem. Podal kvůli tomu také odvolání a správní žalobu. V ústavní stížnosti namítal, že byl porušen zákaz diskriminace a právo na rovné podmínky přístupu k voleným a jiným veřejným funkcím. Mimo jiné upozornil na to, že škola umožnila odevzdávat návrhy kandidáta na děkana Pospíšilově sekretářce. Ta prý není nezúčastněnou osobou. Pospíšilovu kandidaturu akademický senát podle Hrádely vůbec neměl akceptovat.

Ústavní soud se podstatou Hrádelových námitek blíže nezabýval. Stížnost odmítl kvůli tomu, že advokát zatím nevyčerpal všechny ostatní možnosti obrany, což je podmínka pro podání stížnosti. Soudce zpravodaj Pavel Rychetský v usnesení uvedl, že ÚS kvůli principu dělby moci nepřísluší zasahovat, dokud není rozhodnuto o ostatních opravných prostředcích.

O nejisté budoucnosti ústavní stížnosti věděl i Hrádela už při jejím podání. Uvedl v ní, že ji podal „pro jistotu a možná nadbytečně a předčasně“. Pospíšil již v prosinci uvedl, že Hrádelovy aktivity považuje za účelové, jeho cílem je prý zablokovat reformy na fakultě. Pospíšila jako kandidáta na děkana zvolil akademický senát poté, co pro něj hlasovalo 11 senátorů z 18. Hrádela dostal v tajné volbě šest hlasů.

Kandidáti na děkana Jiří Pospíšil a Karol Hrádela
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24