Nejvýznamnější tkáňovou banku v ČR převezme soukromá firma

Brno - Fakultní nemocnice Brno přijde o tkáňovou banku, která ukládá tkáňové a buněčné transplantáty a připravuje asi 80 procent tkáňových transplantátů používaných v českých nemocnicích. Banka by měla na podzim zmizet ze seznamu nemocničních pracovišť a přejít do akciové společnosti Národní tkáňové centrum, která vznikla loni. Podle ředitele nemocnice Romana Krause je přesun výhodný. Investice, které by stát musel v tkáňové bance vynaložit, zaplatí firma.

Motivem pro vznik Národního tkáňového centra byl podle ředitele nový zákon o tkáních a buňkách, který zpřísnil nakládání s transplantáty. Kraus uvedl, že se v současnosti kladou obrovské nároky na technické zabezpečení ve smyslu čistoty. Kdyby se tkáňová banka měla upravit, aby její provoz vyhovoval, stálo by to podle něj desítky milionů korun, spíš by se však za tyto peníze muselo postavit nové pracoviště na zelené louce. Protože však peníze nebyly, hledalo prý ministerstvo zdravotnictví s nemocnicí jiné řešení. „Chtěli jsme zabránit tomu, abychom byli nuceni tkáňovou banku zavřít,“ uvedl Kraus.

Podle ředitele bude tkáňové centrum dodávat českým pacientům transplantáty v kvalitě a ceně, na kterou byli zvyklí. Transplantáty se používají například při léčbě kolenních kloubů - lékaři odeberou z chrupavky v koleni buňky, z nichž vypěstují nové. Pacientovi je pak transplantují.

Podle Krause dnes nemocnice na provozu tkáňové banky prodělává, neboť zdravotní pojišťovny za transplantáty platí méně, než kolik výroba stojí. „Soukromá firma, která to spoluzakládala, tam chce vyvíjet nové buněčné transplantáty, které samozřejmě budou nějak oceněny, pokud se to podaří,“ řekl Kraus. Kmenové buňky a buněčné inženýrství podle něj mají velkou budoucnost. Připustil, že u nás je podobné propojení neziskového zdravotnictví se soukromým sektorem nezvyklé. V zahraničí však prý běžné.