Kalousek: Pronájem Gripenů bylo správné rozhodnutí

Praha - Další případy údajné korupce otřásají českou politikou. Úplatky se to prý hemžilo při nákupu obrněných transportérů Pandur i pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen. Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka byl do těchto kauz namočen i 1. místopředseda nově vzniklé strany TOP 09 Miroslav Kalousek. Žádné pravomocné rozhodnutí, které by Kalouskovu korupční roli v jakémkoliv případě prokazovalo, se ale nikdy neobjevilo. Sám Kalousek považuje nákup Gripenů i Pandurů za zodpovědné politické rozhodnutí. Pokud by TOP 09 uspěla ve volbách, hodlá bojovat s korupcí – třeba přidělováním veřejných zakázek a dotací online. Za důležité považuje posilování akceschopnosti Evropské unie a dobrých vztahů se Spojenými státy.

Obvinění vznesená proti Kalouskovi byla podle něho prokázána jako nepravdivá. „Situace není v poloze “holt jsme mu nic neprokázali„, ale ty drby byly jednoznačně vyvráceny. Někdo se musel omluvit, někdo byl odsouzen za pomluvu,“ prohlásil Kalousek. Bude–li mít po volbách moc, hodlá Kalousek zrušit některé výsady. Jednou z nich je zrušení duplicitů. „To už jsem navrhoval v roce 2005 a sněmovna mě podpořila pouhými 35 hlasy,“ podotkl bývalý předseda lidovců.

Kalousek o TOP 09:

„Heslo 'Zásady, ne výsady' vyjadřuje, že chceme dělat službu - ne papalášství.“


Kalousek se nedomnívá, že by v rámci protikorupčních opatření v oblasti veřejných či státních zbrojních zakázek byly hlavními nástroji nové instituce. „Nejdůležitější je prosvítit temné kouty. Všechny veřejné zakázky a dotace by měly být přidělovány online,“ konstatoval Kalousek. Ten, kdo se uchází o veřejné peníze, se podle něj nemůže odvolávat na obchodní tajemství a vše se musí zveřejnit.

Bývalý předseda KDU-ČSL se snažil prosadit společnost rovných šancí, nikoliv společnost rovné spotřeby. „O to byl ve straně vždy spor. Já zůstal věrný programu z roku 2006,“ řekl Kalousek k obvinění ze zrady, že opustil lidovce a založil TOP 09. Ta se podle něj k jím prosazovaným zásadám hlásí, nabízí odpovědné hospodaření a pokládá za nutnost provést penzijní reformu. „Naše politika bude konzervativní a odpovědná,“ konstatoval Kalousek. Zahraniční orientaci Česka by nejraději směřoval na Evropu a Spojené státy.

Modernizace tanků byl podle Kalouska požadavek armády schválený vládou. O vyřazení stíhaček Mig 29 z výzbroje české armády rozhodla vláda už v roce 1994. „Jejich provoz je nepředstavitelně drahý, mnohonásobně než nyní používaných Gripenů,“ konstatoval Kalousek.

Kalousek nevidí na nákupu Pandurů nic špatného

Ohledně nákupu Pandurů odmítá Kalousek zodpovědnost. „Já jsem jako ministr financí hlasoval pro vypovězení smlouvy, kterou podepsala Paroubkova vláda. Náměstek Barták ani ministryně Parkanová podle mě nejednali nezodpovědně,“ dodal Kalousek.

Hospodářská krize v Česku je podle Kalouska způsobena orientací Česka na export a úpadkem poptávky v zahraničí. „Na propad našeho hospodářství česká vláda vliv nemá,“ prohlásil bývalý ministr financí. „Mohli jsme do ekonomiky napumpovat víc veřejných prostředků, ale pak bychom se zadlužili o sto miliard více,“ dodal Kalousek.

Miroslav Kalousek odešel od lidovců a založil TOP 09
Miroslav Kalousek odešel od lidovců a založil TOP 09
Více fotek
  • Miroslav Kalousek odešel od lidovců a založil TOP 09 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1453/145252.jpg
  • Vojáci s padáky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1453/145256.jpg