Mateřská se zvýší zpět na loňskou úroveň

Praha - Poslanecká sněmovna dnes na návrh lidovců schválila zvýšení mateřské na úroveň roku 2009, a to zpětně od letošního ledna. Matky by si tak přilepšily podle svého příjmu až o několik tisíc korun měsíčně, zároveň by státní rozpočet přišel o 1,5 miliardy korun. Návrhem se nyní bude zabývat Senát. Se zvýšením mateřské nesouhlasili poslanci ODS a TOP 09, kteří však neměli ve sněmovně dostatečnou podporu na zablokování zákona. Vzhledem k tomu, že novela zákona o nemocenském pojištění, do kterého peněžitá pomoc v mateřství spadá, byla jediným bodem mimořádné schůze, poslanci jednání ukončili.

Z celkového počtu 161 přihlášených poslanců jich hlasovalo 94 pro a 60 proti návrhu. Novela také ruší karenční neboli čekací lhůtu u ošetřovného a prodlužuje vyplácení dávky o tři dny. Ošetřovné je dávka, kterou pobírají nejčastěji rodiče, kteří pečují o nemocné děti. Kvůli přijetí vládního úsporného balíčku se od ledna tato dávka vyplácí až od třetího dne nemoci stejně jako nemocenská. Zrušením karenční lhůty by rozpočet přišel o dalších 400 milionů korun.

Sněmovna ale dostane návrh s největší pravděpodobností zpět na stůl. Podle poslance Davida Kafky (ODS) byly schváleny dva pozměňovací návrhy se stejným smyslem, ale rozdílnou formulací. „Obojí jsou přechodná opatření, která říkají, že se dávky budou vyplácet zpětně od 1. ledna 2010. Je to paskvil, máme dva pozměňovací návrhy, které mají různé znění a stejný význam. Vzniká tím minimálně zmatek,“ prohlásil Kafka. Podle něho Senát nepochybně novelu vrátí sněmovně. „S tím ani nic jiného nemůže dělat,“ dodal.

Video Jednání sněmovny 24.2.
video

Jednání sněmovny 24.2.

Zákon nyní putuje do Senátu. ČSSD, KSČM, lidovci a zelení ale mají dohromady 109 hlasů, mohou tedy přehlasovat i případné senátní nebo prezidentské veto Václava Klause, který už dříve uvedl, že nepodepíše žádný návrh, který by vedl ke zvýšení schodku rozpočtu. O zvýšení příspěvku jednali poslanci v minulých týdnech několikrát, nikdy ale zákon kvůli obstrukcím ve sněmovně neschválili.

Pravice nesouhlasí se zvyšováním rozpočtového schodku

ODS a TOP 09 se nelíbí, že opatření navýší schodek státního rozpočtu o další 1,5 miliardy korun. Zároveň poukazují na fakt, že novela jde proti dohodě všech stran podporovat tzv. Janotův úsporný balíček. „Z té tisícikoruny, kterou každá maminka teď dostane, bude pět tisíc dluhu, až dítě dospěje,“ varoval místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Lidovci, kteří s návrhem přišli, dorovnání mateřské odůvodňují tím, že není správné v době krize šetřit na matkách s dětmi. Snížení dávek v mateřství považují podle své místopředsedkyně Michaely Šojdrové za diskriminační. Komunisté zase argumentují tím, že nižší příjmy rodin povedou k dalšímu snížení porodnosti.

Oproti loňsku se snížila nejenom sazba mateřské ze 70 na 60 procent, ale klesl i denní vyměřovací základ ze 100 na 90 procent, ze kterého se mateřská počítá. Při hrubé mzdě například 20 tisíc korun měsíčně to znamená rozdíl 3 150 korun. Mirek Topolánek už řekl, že pokud by ODS vyhrála volby, tak by schválenou vyšší mateřskou zpátky nesnižovala. Průměrná výše mateřské je teď v Česku asi 12 tisíc korun.

Janota bude krátit státní výdaje

Ministr financí Eduard Janota chce získat peníze potřebné na splnění dnešního rozhodnutí sněmovny o vrácení mateřské na loňskou úroveň a o ošetřovném zejména úsporami ve státní správě včetně mzdových výdajů. Mandatorní výdaje státu na mateřskou se podle něj zvýší o 1,9 miliardy korun. Ministr také v reakci na novelu připomněl, že se musí dodržet schválený rámec rozpočtu.

Janota bude apelovat na Senát, aby dnešní rozhodnutí sněmovny zvrátil. Myslí si také, že přijatou novelu zákona o zdravotním pojištění by měl vetovat prezident Václav Klaus. „Zkrátím výdaje na chod ministerstev a jejich institucí a na některé programy, které jsou hrazeny z jejich rozpočtových kapitol,“ uvedl Janota. Zároveň odmítl úvahu ČSSD, že by se zvýšené náklady na mateřskou mohly platit z dividend energetického gigantu ČEZ.

Zítra budou poslanci bojovat o zaměstnanecké výhody

Sociální demokraté chtějí na čtvrteční schůzi sněmovny přednést návrh, který má zamezit vyššímu zdaňování zaměstnaneckých výhod. Včlenit ho chtějí do vládní novely zákona o veřejných zakázkách během jejího druhého čtení. Vyšší zdanění výhod, které platí od letošního ledna, se nelíbí odborům. Odboráři už kvůli němu vyhlásili na pondělí stávku ve veřejné dopravě.